Kayaçlar ve Mineraller

Feldispatoid (Foid) Mineralleri

Foid grubu mineraller kimyasal bileşik ve bulunuş şekilleriyle feldispatlar gibidir. Ancak feldispatlardan silis miktarının az olması, kristal şekilleri ve fiziksel özellikleriyle farklıdırlar. Foidler tabiatta feldispatlara göre daha azdır. Bu mineral grubunun Mohs sertlik cetveline göre sertliği yaklaşık 5-6 arasındadır. Lösit, nefelin sodalit, lazurit, skapolit ve hauyn mineralleri başlıca feldispatoid grubudur.

Lösit “KAlSi2O6”

Kristal sistemi kübik olan lösit minerali kimyasal bileşim olarak ortoklaza benzer. Ancak lösit, kristal sistemi, fiziksel özellikleri ve az silisten oluşmasıyla ortoklazdan ayrılır. Volmanik kayaçlardan lösitli bazaltlar içerisinde yer alır. Lösitin rengi beyaz-gridir. Hidroklorik asitle (HCI) çözünür. Alüminyum üretiminde ve potasyumlu gübre yapımında kullanılır.

Feldispatoid (Foid) Mineralleri 1 –
Lösit Minerali

Nefelin “(Na, K) AlSiO4”

Kristal sistemi hekzagonal olan nefelin minerali tazeyken beyaz ya da renksiz, ayrıştığında kırmızımsı gri-beyaz olur. Başta siyenit olmak üzere pegmatit, fonolit ve nefelinli bazaltta önemli bir mineraldir. Nefelin asitle kolay reaksiyona girer. Bu nedenle soda yapımında kullanılır. Tekstil, deri, seramik ve yağ sanayinde kullanılır. 

Feldispatoid (Foid) Mineralleri 2 – nefelin
Nefelin Minerali
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak