Genel Kültür

EYT Nedir? EYT’ler Ne İstiyor?

Türkiye’de sürekli olarak gündeme gelen EYT nedir? Emeklilikte Yaşa Takılanlar hangi konuda mağdur oldu? Ne istiyorlar? Bu soruların cevabını yazımızda bulabileceksiniz…

08 Eylül 1999 tarihinde emeklilik yasasında değişikliğe gidilmişti. Yapılan değişiklikten önce 18 yaşında işe başlayan bir erken 25 yılda yani 43 yaşında emekli olabiliyordu. Aynı şekilde değişiklik öncesi 18 yaşında işe başlayan bir kadın da 20 yılda yani 38 yaşında emekli olabiliyordu. Yapılan değişikliğin ardından kadınlarda emeklilik yaşı 58’e erkeklerde ise 60’a çıkarıldı.

9 Eylül 1999 tarihine kadar 25 yıllık hizmet süresi ve prim gününü dolduran yaşı beklemeden emekli olabiliyordu. Fakat bu tarihten önce işe girmesine rağmen, milyonlarca vatandaş çıkan bir kanunla emeklilik haklarını kaybettiler.

Bunu da Okuyabilirsin...  Endüstri Mühendisliği Nedir?

Emeklilikte Yaşa Takılmak Nedir?

E-devlet platformunda (turkiye.gov.tr) 4A, 4B veya 4C hizmet dökümünüzdeki bilgilere göre “normal şartlarda ne zaman emekli olurum?” aracı iş gününüzü ve emekli olabileceğiniz yılı gösterir. Söz konusu araçta iş gününüzün emekli olabileceğiniz yaştan önce biteceğini görebilirsiniz. İşte emeklilikte yaşa takılmak buna deniyor. Yani emekli olmak için gerekli asgari iş gününü tamamladıktan sonra yasaya göre emekli olabileceğiniz yaşı beklemeniz gerekiyor.

EYT’ler ne istiyor?

EYT’ler; 1999 yılında çıkartılan 4447 sayılı yasanın geriye işletilmesinin durdurulması ve yasanın çıktığı tarihten sonra işe girenler için uygulanması istiyor. EYT’ler ayrıca hak kayıplarının telafisi ve yaşı beklerken her ay düşen emekli maaşlarının düşmesinin önlenmesi talep ediyor.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak