Evlilikte Kıskançlık Sorunu Nedir?

Kıskançlık, bir kimse bir üstünlük gösterdiğinde veya sevilen birisinin, başkası ile ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutumdur. Evlilikte kıskançlık ise eşlerden birinin diğerine takındığı kıskançlık tavırlarıdır. Kıskançlık, kronik duruma dönüştüğünde evliliklerde ciddi sorunlara yol açmaktadır. Böyle durumlarda psikolojik destek almak gerekmektedir.

Kıskançlık öz güven eksikliği ve yetersizlik duygusundan dolayı ortaya çıkar. Kıskançlık duygusu taşıyan birey; kendini değersiz ve çaresiz hissedebilir. Kıskançlık duygularıyla cebelleşen kişide öfke, mutsuzluk ve yalnızlık gibi duyguları yoğun olarak yaşanır. Kıskançlığın kronik hali yani süreklilik arz etmesi, davranış bozukluğudur. Kıskançlığın dozu giderek artmış ve kontrol edilemez boyutlara ulaşmışsa, bu durum ileride depresyona neden olabilir.

Kimileri tarafından kıskançlık değil de eşlerin birbirine karşı sorumluluğu olarak görülen duygu ölçülü olursa  bunun için tatlı kıskançlık tabiri kullanılır. Evlilikte Kıskançlık ama saygı ve sevgi ölçekli ise zararsızdır. Bu duygu, eşlerin birbirine önem verdiğini gösterir. Evlilikte kıskançlık vakaa seviyesine ulaşırsa işte sorunlar aslı burada başlar. Eşler arasında kıskançlığın giderek artması ve  kontrolden çıkmasında ise durum ciddileşir. Kıskançlık duygusunun yoğunlaşmasında sadece kişisel özellikler belirleyici değildir.

İlginizi Çekebilir.  Yoksulluk Sınırı 4 bin 369 TL

Evlilikte Güven Sorunu

Hayatın bütün alanlarını kontrol eden iş  İş hayatının getirdiği mesai şartlarına bağlı olarak karşı cinsle sık görüşülmesi gerektiğinde güven duygusunu sarsacak davranışlardan kaçınmak gerekiyor. Eşler bazen yardım almak ya da yardımcı olmak gibi nedenlerle karşı cinsten bir kişiyle normalden sık veya mesai saati dışında görüşüp bu kişi hakkında eşlerine normalden daha sık bahsediyor.

İş görüşmesi, insani duygularla yardım etme ya da bilgi alışverişi şeklinde başlayan bir konuşma bile kolaylıkla farklı şekillere dönüşebiliyor. Günlük hayatta karşı cinsle iletişim konusunda dikkatli davranan kişiler bile bazen böyle durumlarda kontrolü kısmen de olsa kaybediyor. Bilinçli kişilerde böyle iken psikolojik sorunları olanlarda durum daha da vahim bir hal alıyor.


Kendisini rahatsız eden bir davranış gören taraf, daha sonra eşini sürekli takip etmeye, sorgulamaya başlıyor. Bu da evliliğin devamını zorlaştırıyor. Evlilikte bağlılık ve vefa kadar güven de önemli olduğundan; küçük hataların sürekli hatırlatılması kişinin kendine güvenini ve kendisini geliştirmesini engelliyor. Eşler kendileri ne kadar ölçülü olsalar da yakın çevrelerinde yaşanan olumsuz olaylar aşırı kıskançlığı tetikliyor.

İlginizi Çekebilir.  Sanayinin Türkiye Ekonomisindeki Yeri ve Önemi Kısaca

Evlikte Kıskançlık ve Çözümünün Üstesinden Gelme

Evlikte Kıskançlık ve Çözümünün Üstesinden GelmeÖncelikle kıskançlık duygusunun doğru ifade edilmesi gerekli. Kişi kendisini rahatsız eden durum ne ise bunu aşırı ifadelerden ve şiddetten kaçınarak net olarak eşine ifade etmeli. Davranışlarının kendisi fark etmeden eşinin kıskançlık duygularını artırdığını anlayan kişi de eşini suçlamak, aşırı suçluluk duygusuna kapılmak veya savunmaya geçmek yerine onu anladığını ifade etmelidir.

Aşırı kıskançlığın patolojik bir hal alması kaçınılmazdır. Bazen eşler ortada geçerli bir neden yokken de aşırı kıskanç olabiliyor. Gündüz perdeleri sürekli kapatan, eşinin ailesini ya da bir arkadaşını ziyaret etmesine bile izin vermeyen kişiler de var. Bu gibi durumlarda kişi kendisindeki sorunu fark ederek, psikolojik destek almayı kabul ederse olumlu sonuç alınmaktadır. Bu aşamada sadece terapi ya da ilaç tedavisi ile kıskançlık sorunları çözülebiliyor.

İlginizi Çekebilir.  Laptop Fan Sesi (Notebook Fan Gürültüsü Neden Olur) Çözümü?

Kıskançlık duygusunun artmasında eşlerin birbirine yeteri kadar zaman ayırmaması, sevgi ve bağlılık ihtiyaçlarını yeteri kadar karşılamaması da önemli bir etkendir. Kıskançlığın aralarında ciddi şekilde rahatsızlığa yol açtığını düşünen eşler evliliklerini bir kere daha gözden geçirmeli, sorunlarına birlikte çözüm bulmalıdır. Birbirine yeteri kadar zaman ayıran, sohbet etmeye önem veren, günlük hayatını paylaşan, yakın çevresindeki kişiler hakkında bilgi veren ve sınırlara dikkat eden sağlıklı kişilerde aşırı bir kıskançlık görülmüyor. Eşler evliliklerine bakım yapmayı ve küçük sürprizlerle de olsa heyecanı canlı tutmayı ihmal etmemeliler.

Bilgitor

 

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar