Başkomiser Semir Gerkhan’ı Canlandıran Erdoğan Atalay Kimdir?

Erdoğan Atalay, 22 Eylül 1966 tarihinde Almanya’nın Hannover kentinde doğdu. Almanya’da yaşayan sinema ve tiyatro oyuncusu Teoman Atalay’ın oğludur. Annesi Almandır. Atalay, 1987 yılında Hamburg Müzik ve Sanat Yüksekokulu’nda okumaya başladı. İlk oyunculuk ve sahne deneyimini 18 yaşındayken yaşadı. Erdoğan Atalay, Alaaddin’in Lambası (Aladin und die Wunderlampe) adlı tiyatro oyununda cin rolünü başarıyla canlandırdı.

Alman televizyon kanalı RTL’de 1996 yılında yayınlanmaya başlayan Kobra Takibi (Alarm für Cobra 11) adlı dizide ünlenmiştir. Halen yayınlanmakta olan ve 8 milyon kişi tarafından izlenen dizide otoban polisi Başkomiser Semir Gerkhan rolünü başarıyla canlandırmaktadır. Türkiye’de de yayınlanan Kobra Takibi dizisi ilk yıldan beri başarılı biz izlenme oranıyla devam etmektedir.

Kobra Takibi Dizisinden bir sahne- Erdogan Atalay

Erdogan Atalay: Kobra Takibi Dizisinden hareketli bir sahne

Erdoğan Atalay’ın Kobra Takibi dizisinin ilk yıllardaki partnerleri olan Johannes Brandrup ve Mark Keller şu anda oyuncu kadrosunda bulunmuyor. Johannes Brandrup diziden ayrıldıktan bir süre sonra Mark Keller ayrılmıştır. Sonraki rol arkadaşı ise uzun süre birlikte çalışacağı René Steinke’dir. Tom Kranich adıyla canlandırdığı rolün hakkını başarıyla veren Steinke de diziden ayrılmıştır. Bundan sonra Başkomiser Semir Gerkhan’ın çalışma arkadaşlarını canlandıran yeni oyuncular diziye katılmıştır. Jan Richter rolünü Christian Oliver, Chris Ritter rolünü Gedeon Burkhard, Ben Jager rolünü Tom Beck, Alex Brandt rolünü Vinzenz Kiefer ve Paul Renner rolünü de Daniel Roesner canlandırmıştır.

İlginizi Çekebilir.  Mehmet Ali Yılmaz kimdir?

Erdoğan Atalay’ın dizinin ilk bölümünden itibaren yer aldığı Kobra Takibi, tıpkı Almanya da olduğu gibi Türkiye’de de beğeniyle izlenmektedir. Polisiye türündeki dizinin yeni bölümleri ara sıra Kanal D ve Teve2’de ekrana gelmektedir. Dizinin eski bölümleri de farklı Türk kanallarında halen yayınlanmaktadır.


2004 yılında aktris Astrid Ann Marie Pollman ile evlenenen oyuncunun bu evlilikten bir kızı olmuştur. Daha sonra bu evlilik noktalanmış ve Atalay, Katja Ohneck ile ikinci evliliğini yapmıştır. Oyuncunun bu evliliğinden de bir oğlu olmuştur.

Erdoğan Atalay, babasının Türk olmasına rağmen zayıf bir Türkçeye sahiptir. Ancak Türkiye ile bağlarını her zaman canlı tutmaktadır. Hemen her yaz mevsiminde Türkiye’ye gelen oyuncu, Foça’daki yazlığında tatil yapmaktadır. Oyuncu, babası ve eşiyle birlikte yaz aylarının büyük bir kısmını Foça’da geçirmektedir.

İlginizi Çekebilir.  Salvador Dalí Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Bilgitor

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar