Kimdir?

Ercüment Ovalı kimdir?

Prof. Dr. Ercüment Ovalı. Hematoloji uzmanı.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Acıbadem Labcell hücre labaratuvarı ile kordon kanı bankasında görev yapmaktadır.

1961 yılında Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde dünyaya gelen Ercüment Ovalı, 1979 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. Bir süre Hacettepe Üniversitesi’nde eğitim gören Ercüment Ovalı daha sonra Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçiş yaparak 1985 yılında mezun oldu. 1991 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde iç hastalıkları ihtisasını gerçekleştiren Ercüment Ovalı, hematoloji ihtiasasını ise 1997 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı.

Öğretim üyeliği kariyerine 1992 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde iç hastalıkları ana bilim dalında başlayan Ercüment Ovalı, 1994 yılında doneçt oldu. Ercüment Ovalı profesör unvanını ise 1999 yılında elde etti.

Bunu da Okuyabilirsin...  Yaşar Kemal Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde 1 Aralık 2010’da İstanbul Acıbadem Labcell hücre laboratuvarın ve kordon kanı bankasında mesul müdürü oldu.

59’u yurt dışı makalesi olmak üzere 370’ten fazla yayına sahip olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 2002 yılından bu yana hücresel tedavi ürünlerinin geliştirmesi üzerinde çalışmaktadır.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Kemik İliği Merkezi’nde sorumlu olarak görev yaptı. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Kemik İliği Nakli Komisyonu’nda da üye, Kordon Kanı Bankaları Koordinasyon Kurulu’nda başkanlık görevini yürüttü.

2003’te Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Türkiye’nin ilk GMP laboratuvarı kurulurken, Prof. Dr. Ercüment Ovalı proje koordinatörü olarak görev yaptı. Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 14 ayrı hücresel tedavi ürününü Türkiye’ye kazandırdı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Baran Bölükbaşı Kimdir?

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 2010 yılından bu yana Acıbaden Sağlık Grubu Hastaneleri’nde şu görevleri yapmaktadır: GMP ve Hücre tedavi ürünleri başkanlığı, Mesul müdürlüğü, Doku Tipleme Laboratuvarı Sorumlusu. Bunların yanı sıra Acıbadem Kozyatağı Kemik İliği Nakil Merkezi’nde de çalışmaktadır.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 2017 yılında kan ve kök hücreden yapay deri üretmiş, Amerika’dan En İyi Deneysel Araştırma unvanına layık görülmüştür.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 2018 yılında GQ töreninde Yılın Bilim Ödülünü almıştır. Ovalı, ödülü Şehit Eren Bülbül, Astsubay Ferhat Gedik ve afrindeki şehitlar adına aldığını söylemiştir.

Evli olan Prof. Dr. Ovalı, 2 çocuk sahibidir.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Nisan 2020’de TÜBİTAK’ın Youtube Kanalı’nda gerçekleştirilen “COVID-19 Türkiye Platformu Aşı ve İlaç Geliştirme” adındaki sanal konferansın katılımcılarından biriydi. Birçok önemli çalışması bulunan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, koronavirüse karşı tedavi yöntemi geliştirebilmek adına ekibiyle birlikte çalışmalar yürütmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Mehmet Teber kimdir? Kaç yaşında biyografisi

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak