Genel Kültür

ENERJİ TASARRUFU VE MUTLULUK

Tasarruf aslında bir yaşam biçimidir. Bunun cimrilikle bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. İhtiyacından fazlası her ne olursa olsun, gereksiz yere kullanmaya savurganlık dışında başka bir ad verilemez, bence. Enerji tasarrufu ise başlı başına önem taşıyan konulardan birisidir. Günümüzde, bu konu çocuklara ve gençlere iyice kavratılmalıdır.

GÜNLÜK YAŞAM

Enerji tasarrufu yaşamın her alanında yapabileceğimiz ve mutluluğumuzu pekiştirecek bir yaşama biçimidir. “Mutlulukla enerji tasarrufu arasında ne ilgi var?” diye sorabilirsiniz. Günlük yaşamınızın aksaklıklarla dolu olması sizi mutsuz etmiyorsa bir şey söylemeye gerek yok. Ama zamanı değerli olan insan için günlük yaşamdaki her aksama can sıkıcı olmaktan başka bir anlam taşımaz. Açık bırakılan her elektrik, boşa yakılan ocaklarımızda boşa kaynayan yiyecekler… Ay sonunda elektrik ya da doğal gaz faturamızın yüksekliğini bir yana bırakırsak ülkemizin enerji kaynaklarının tüketimi konusunda hoyrat davranmanın faturası getirse getirse biz mutsuzluk getirebilir. Nasıl mı? Soğuk ve karlı bir havada elektriğinizin ve doğal gazınızın kesildiğini düşünebiliyor musunuz? Moraliniz ne kadar bozabileceğinizi düşünmek bile istemiyorum. Isınma olmayacak, evde aydınlatma sistemi çalışmayacak, iletişim araçları sınırlı bir kullanıma indirgenecek… Battaniyenize sarılıp oturacaksınız, cep telefonunuzun aydınlattığı sınırlı ışığıyla. Mutsuz olmaz mısınız?

Bunu da Okuyabilirsin...  Anneler Günü Neden Kutlanır? Anlamı ve Önemi

TİCARET

Oysa enerji kaynaklarımız tasarruflu kullanır ve evimize işyerimize gelen enerji kaynaklarının sürekli olması mutluluktan başka bir şey getirmez. Bir iş adamısınız, anlaşmalar yapmış ve sözleşmeler imzalamışsınız belirtilen sayıda ürün teslim etmeye belirtilen tarihte. Durup dururken kesilen elektrik ve doğal gaz bu işiniz aksamasına kazancınızın düşmesine, belki de tazminat ödemek zorunda kalırsınız. Zarar etmek, tazminat ödemek kişiyi mutlu edebilir mi? Soğukta kalmak, evindeki konfordan olmak kimseyi mutlu etmez herhalde.

GÜVENLİK

Peki güvenlik sorunlarına ne demeli? Enerji tasarrufu ile güvenlik sorunları arasında ne bağlantı olabilir? Sadece sokak ve ana yol aydınlatmaları üzerinden konuyu açıklamaya çalışacağım: Ülkemizde pek sorun olmamakla birlikte ABD ve Batı ülkelerinde kısa süreli elektrik kesintilerinde bile hırsızlık, gasp, cinayet ve tecavüz olaylarının hatırı sayılır bir düzeyde olduğunu söylemek gerekiyor. Sokaklarının aydınlatılmadığı bir yerleşim biriminde yaşamak ister misiniz?

Bunu da Okuyabilirsin...  Kentsel Tarım Nedir? Kentsel Tarım Uzmanlığı

ÖZETLE Enerjinin yeryüzünde ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek olduğunu sanmıyorum. Ülkeler arasındaki ortaklıklar yapılırken, evet ticaret antlaşmaları önemli bir yer tutuyor ama asıl enerji konusunda iş gelip düğümleniyor. Her nereden bakarsak bakalım enerji ve enerji kullanımı büyük önem taşıyor. Boşa yanan her lamba, açık bırakılan bilgisayarımız…. İleride yaşayacağımız zor günlerin belirtisi olarak görebilirsiniz.

Mustafa ASLAN

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak