Enerji Tasarrufu Haftası Ne Zaman, Niçin Kutlanır? | Onlinezeka
Eğitim

Enerji Tasarrufu Haftası Ne Zaman, Niçin Kutlanır?

Hareket, enerjiyle olur. Enerjinin insan yaşamındaki önemi hayati düzeydedir. Canlıların devinimlerini sağlayan, arabaları yürüten, evleri aydınlatan, fabrikaları çalıştıran enerjidir. Bunca önemine karşı, enerji kaynakları ne yazık ki sınırlıdır. Ne petrol yatakları sonsuz, ne maden yatakları bitmezdir. Su ise zaten küresel ısınma nedeniyle hayati bir soruna yol açabilmektedir.  Bundan dolayıdır ki savaşların gerçek nedeni enerji olarak gösterilir. Petrol savaşları, su savaşları gibi ifadeleri sık duymamızın esası enerji savaşlarıdır.

Enerji Tasarrufu Haftası, Her sene Ocak ayının 2. Haftası kutlanmaktadır. Dayanağı, Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliktir.  Bu yönetmelik dayanak alınarak, MEB tarafından belirlenen Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi’ne göre kutlanır. Enerji Tasarrufu Haftası, enerjinin ulusal ve küresel ölçekteki önemi  ile birey ve ülke ekonomisi açsından enerji tasarrufunun gerekliliğine dikkat çekmek için kutlanır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Çilingir Nedir, Çilingir Nasıl Olunur? Çilingir Kursu

Enerji kaynaklarının sınırlı olması, pahalı olmasını da beraberinde getirmektedir. Kış aylarında kullanılan ve ısınmak için kullanılan doğalgaz yükselen talep nedeniyle pahalanmaktadır. Büyük elektrik santrallerine rağmen, hem sanayilerde makine enerjisi  amaçlı kullanım hem de konutlar için aydınlatma amaçlı kullanıma yeterli olmamaktadır. Ülkemizde elektrik enerjisi için yeterli kaynak bulunmadığından diğer ülkelerden alınmaktadır.  Bu da ülke ekonomisi açsından döviz çıktısı demektir.

Enerji tasarrufu mümkün olan bir olgudur. Gün ışığından daha fazla faydalanmanın yollarının araştırılması, elektriğin ve diğer enerji kaynaklarının israflı yani gereksiz kullanımı önlenebilir. Fabrikalarda, evlerde tasarruflu ampuller, tasarruflu beyaz eşya ve elektronik araçlar kullanmak mümkündür. Tüm bu tasarruf amaçlı davranışların sistemli olarak takibi, enerji tasarrufunun önemi, ülke ve aile ekonomisine etkileri Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla sıkça dile getirilmektedir. Ülkesini seven her yurttaş, elektrik, doğalgaz ve otomobil yakıtları gibi enerji kaynaklarını yeteri ve gerektiği gibi kullanmayı alışkanlık edinmelidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

Kaynak: Enerji Tasarrufu Haftası Ne Zaman, Niçin Kutlanır?/

Yönetmelik Linki:
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/09/20180901-11.htm

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak