The title of the page
Eğitim

Enerji Tasarrufu Haftası Ne Zaman, Niçin Kutlanır?

Hareket, enerjiyle olur. Enerjinin insan yaşamındaki önemi hayati düzeydedir. Canlıların devinimlerini sağlayan, arabaları yürüten, evleri aydınlatan, fabrikaları çalıştıran enerjidir. Bunca önemine karşı, enerji kaynakları ne yazık ki sınırlıdır. Ne petrol yatakları sonsuz, ne maden yatakları bitmezdir. Su ise zaten küresel ısınma nedeniyle hayati bir soruna yol açabilmektedir.  Bundan dolayıdır ki savaşların gerçek nedeni enerji olarak gösterilir. Petrol savaşları, su savaşları gibi ifadeleri sık duymamızın esası enerji savaşlarıdır.

Enerji Tasarrufu Haftası, Her sene Ocak ayının 2. Haftası kutlanmaktadır. Dayanağı, Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliktir.  Bu yönetmelik dayanak alınarak, MEB tarafından belirlenen Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi’ne göre kutlanır. Enerji Tasarrufu Haftası, enerjinin ulusal ve küresel ölçekteki önemi  ile birey ve ülke ekonomisi açsından enerji tasarrufunun gerekliliğine dikkat çekmek için kutlanır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Eğitsel Tanılama Nedir?

Enerji kaynaklarının sınırlı olması, pahalı olmasını da beraberinde getirmektedir. Kış aylarında kullanılan ve ısınmak için kullanılan doğalgaz yükselen talep nedeniyle pahalanmaktadır. Büyük elektrik santrallerine rağmen, hem sanayilerde makine enerjisi  amaçlı kullanım hem de konutlar için aydınlatma amaçlı kullanıma yeterli olmamaktadır. Ülkemizde elektrik enerjisi için yeterli kaynak bulunmadığından diğer ülkelerden alınmaktadır.  Bu da ülke ekonomisi açsından döviz çıktısı demektir.

Enerji tasarrufu mümkün olan bir olgudur. Gün ışığından daha fazla faydalanmanın yollarının araştırılması, elektriğin ve diğer enerji kaynaklarının israflı yani gereksiz kullanımı önlenebilir. Fabrikalarda, evlerde tasarruflu ampuller, tasarruflu beyaz eşya ve elektronik araçlar kullanmak mümkündür. Tüm bu tasarruf amaçlı davranışların sistemli olarak takibi, enerji tasarrufunun önemi, ülke ve aile ekonomisine etkileri Enerji Tasarrufu Haftası dolayısıyla sıkça dile getirilmektedir. Ülkesini seven her yurttaş, elektrik, doğalgaz ve otomobil yakıtları gibi enerji kaynaklarını yeteri ve gerektiği gibi kullanmayı alışkanlık edinmelidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Eğlenerek Öğrenmek, Kolay Öğrenmenin Sırrı...

Kaynak: Enerji Tasarrufu Haftası Ne Zaman, Niçin Kutlanır?/

Yönetmelik Linki:
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/09/20180901-11.htm

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Enerji Tasarrufu Haftası Ne Zaman, Niçin Kutlanır? 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Enerji Tasarrufu Haftası Ne Zaman, Niçin Kutlanır? 1 – google play indir e1608493225897

Yorumlar

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu