Kış aylarının vazgeçilmez sporlarından bir tanesi de kayaktır. Hatta birçok kişi için bir tutkudur. Peki, kayak yapmak için nereler tercih edilmeli? Sizin için en iyi 10 kayak merkezini derledik…

Öncelikle kayak merkezlerini sıralamadan birkaç konuya değinelim. Kayak son derece eğlenceli bir spordur ancak daha önce herhangi bir deneyiminiz olmadıysa mutlaka hoca yardımı ve eğitim almanız tavsiye edilir. Ayrıca hafta içi kayak yapmayı gitmeniz tavsiye edilir. Hafta içi, hafta sonuna oranla size daha az maliyetli olacaktır.

Erzurum-Palandöken

Şehir merkezine 10 dakika uzaklıktadır. Palandöken kayak merkezi 6 ay kadar karla kaplıdır. Zirve 3185 metredir. 4500 kapasiteli 8 mekanik tesisle hizmet verilmektedir. Toplam pist sayısı 22’dir. Kayak merkezinin şehir merkezine yakın olmaından dolayı konaklamayı merkezde de yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir.  Hangi ülkeler Barış Pınarı Harekatı'na destek verdi? Kimler karşı çıktı?

Kayseri-Erciyes

Kayseri’ye uzaklığı 25 kilometre civarındadır. Mart ayının sonuna kadar hizmet verilmektedir. Bölgede konuk evleri ve oteller bulunmaktadır.


Isparta-Davraz

Davraz, Isparta’ya 26 kilometre mesafededir. Tesis saatte 4000 kişiyi ağırlayabilecek kapasitedir. Toplam pist uzunluğu 5 km ve diğer kayak merkezlerine göre daha düşük maliyetlidir.

Bursa-Uludağ

Türkiye’de en popüler kayak merkezlerinden bir tanesi diyebiliriz. Popüler olduğu kadar da pahalıdır. Bursa şehir merkezine 1 saat uzaklıktadır. İstanbul’dan ise yaklaşık 220 km’dir. Son derece kalabalık bir merkezdir. En uzun pist 2 km’dir. 30 yakın otel hizmet vermektedir.

Kastamonu-Ilgaz

Kastamonu ile Çankırı’nın arasında bulunan kayak merkezidir. Aralık ve Nisan ayları arasında hizmet verir. Kayak merkezi 2850 metre yüksekliktedir. Kayak pistlerinin ortalama uzunluğu 2 km’dir. Birçok kayak merkezine oranla son derece uygundur.

İlginizi Çekebilir.  Cinsel İstismar Nedir, Nasıl Önlenir?

Bolu-Kartalkaya

Bolu şehir merkezinden 40 km uzaklıktadır. 2375 metre yükseklikte bulunan Kartalkaya kayak merkezi için en uygun zaman Aralık ile Mart arasıdır. En uzun pist 4 km’dir. Çevresinde birçok otel bulunmaktadır.

Kocaeli-Kartepe

Doğal güzelliği ön plana çıkmaktadır. Mangal yapıp, kafanızı bile dinleyebilirsiniz. İstanbul’a 1 saat kadar uzaklıktadır. Zirveye çıkış 20 dakika kadar sürer. Saatlik kapasitesi 4650’dir. 12 pist bulunmaktadır. Çok sayıda otel yoktur ancak, zamanla bu sayının artması bekleniyor.

Antalya-Saklıkent

Antalya şehir merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Saklıkent 2750 metre yüksekliktedir. Tesislerin şehir merkezine uzaklığı 1 saat kadardır. Ulaşım konusunda son derece rahattır. Dilerseniz şehir merkezinde de konaklayabilirsiniz.

Kars-Sarıkamış

Kars’a 55 km uzaklıktadır. 2800 metre yüksekliktedir. Kars Havalimanı’na uzaklığı 45 dakikadır. 12 km’yi bulan 5 farklı pist bulunmaktadır. Rakım 2800’dir ve çok sayıda sarıçam ağacı vardır.

İlginizi Çekebilir.  Basketbol Ligi maçları hangi kanalda?

Gümüşhane-Zigana

Gümüşhane’ye 40, Trabzon’a 60 kilometre uzaklıktadır. Karadeniz’in en güzel kayak merkezi desek yanlış olmaz. Aralık-Nisan arası kayak için son derece uygundur. Eşsiz bir manzarası vardır. Huzu bulabileceğiniz bir yerdir. 843 kişilik tesis bulunmaktadır.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar