Genel Kültür

Ekmeğini Yazarak Çıkarmak, Makale Satışı

Ekonomik şartlar giderek zorlaşıyor. Tek bir maaş çoğunlukla yetmiyor. Hele de ihtiyaçların gelişmesi ile birlikte yaşam standartlarını yükseltmek için daha çok çalışmak, ek iş yapmak gerekiyor. Sadece makale yazarak geçinmek mümkün mü?

Günümüzde yazarak para kazanmak için büyük bir tutku ve yeteneğe sahip olmak gerekli. Tek başına yazma tutkusu veya yeteneği yeterli mi, tabi ki değil. Öncelikle bu işe uygun tekniğin de öğrenilmesi gerekli. Teknik deyince, yazılan platforma uygun yazma tekniğinden bahsediyoruz. Keza web için yazılan ürünler (makale satışı), dergi veya kitap için yazılanlardan teknik anlamda farklılıklar göstermekte. Birinde amaç neredeyse okur sayısı artırmak, ilgili okuru çekmek diğerinde ise edebi açıdan kendisini ispatlama sorumluluğu.

Bunu da Okuyabilirsin...  Paginated Post: 9 Best Places to Go Camping Around the World

Yazarak para kazanma olgusunu daha çok web platformu için düşünmekte fayda var. Diğerine göre daha az zahmetli, daha az zamana ihtiyaç duyulan web veya blog yazarlığında temel yaklaşım özgünlük. Alıntıların az ve öz olduğu, alıntı yapılan sitelerin açık link olarak verilmesi, konuyu en özlü ve yeterince anlatması önemli. Ne kısa ne de uzun, kararında bir yazı oylumu için bir A4 kağıdı ölçüsü ideal. 300 sözcükten az olması önerilmiyor, yukarısı için bir sınırlama yok.

Makale Satışı veya Alımı Yapmak

R10 gibi popüler webmaster forumlarında makale alımı ve makale satımı yapan üyelere özel mesaj göndererek, isteğe bağlı özellikte makale yazdırabilirsiniz. Yine eğer yazdığınız makaleyi satmak istiyorsanız yine başlık açarak veya taleplere yazarak bu imkana sahip olabilirsiniz. Makaleler kategorilerine göre ve genellikle başlık belirtilerek isteniyor. Daha önce makale yazdıysanız, alımı yapan üyelerin olumlu yorumları size daha çok iş potansiyeli kazandırıyor. Makale yazımına yeni başlayanlar için olumlu referanslar almak önemli. Olumlu referans almak için de alınan siparişleri zamanında teslim etmek, ödeme alımında kolaylık ve hepsinden önemlisi özgün makale yazmak gerekli. Özgün makale yazmak için de SEO konusunda epeyce araştırma yapmak, Google başta olmak üzere arama motorlarının sevdiği yazı dili daha doğrusu tekniği konusunda bilgi sahibi olmak şart. Diyelim teknoloji kategorisinde makale siparişi aldıysanız bu makalenin size verilen başlıklarını en uygun, en özgün dille ifade etmesi, arama motorlarını sevindirici güncel bilgileri barındırmasını hedeflemelisiniz.
Ben olsaydım bu içeriği nasıl arardım?

Makale Fiyatları

Makale fiyatlarını belirleyen en önemli faktör kelime sayısı. Bunun yanında SEO konusunda iddiasını kanıtlamış yazarların verdiği fiyatlar da biraz fazla olabiliyor. Yazmaya yeni başlayan makale yazarları için fiyat biraz daha aşağılara inebiliyor. Ortalama fiyatlarla:
100 kelimelik makale için 1,25-1,50 TL
200 kelimelik için 2,0-2,5 TL
300 Kelimelik için 3,0 – 3,5 TL
400 Kelimelik makale yazımı için de istenilen fiyat 4,0 – 5 Tl arasında değişmektedir.
Yine ortalama bir hesap yapacak olursak günde 10 makale siparişi alan biri için aylık  900 Tl kazanç elde etmek mümkün.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kafalar Karışık filmi ne zaman vizyonda?

bilgitor.com

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak