Edebiyat Kimdir?

Edip Cansever Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Türk şiirine damga vuran şairlerden Edip Cansever, imge ağırlıklı, özgün ve yenilikçi şiirleriyle belleklerde silinmez izler bırakmıştır. İşte Cemal Süreya, Turgut Uyar, Ece Ayhan’la birlikte İkinci Yeni’de ‘mahşerin dört atlısı’ndan biri olan Edip Cansever Kimdir? Kısaca hayatı ve tüm eserleri…

Asım Bezirci bir yazısında, “Cansever, ‘yeniliksiz edemiyen’, ‘durmadan kendini yenileyen’ bir şair. Yenilikleri onun kadar çabuk eskiten bir başka şair yok dense yeridir.” Demiştir. Nitekim Edip Cansever, Türk şiirinin geleneksel yapısının dışındaki şiiri için imge ağırlıklı ve öyküleyici söylemden söz etmek yanlış olmaz.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ece Sükan Kimdir?

Edip Cansever Kimdir?

Edip Cansever, ticaretle uğraşan bir babanın üçüncü çocuğu olarak 8 Ağustos 1928’de İstanbul’da dünyaya geldi. İlkokul öğrenimini 56. İlkokulda, Ortaokulu Gelenbevi Ortaokulu ve Kumkapı Ortaokulu’nda tamamladı. 1946 yılında, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Liseden sonra bir süre Yüksek Ticaret Okuluna devam etti ancak okulu bırakarak babasının yanında çalışmaya başladı.

1947 yılında Mefharet Erk’le evlenen şairin, bu evlilikten Nuran ve Ömer adında iki çocuğu olmuştur. Askerlik görevini, yedek subay olarak Trakya’da yerine getirdikten sonra, babasından kalan turistik eşya ve halı ticareti işine devam etti. Edip Cansever 1975 yılında ticaret hayatına son verdi ve kendini bütünüyle şiir çalışmalarına verdi. Bodrum’da tatil yaptığı sırada beyin kanaması geçirdi. Tedavi için getirildiği İstanbul’da 28 Mayıs 1986 tarihinde vefat etti.

Bunu da Okuyabilirsin...  Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Edebiyat yaşamı ve eserleri

Şiire çocukluğunda ilgi duymuş ve ilk şiiri 16 yaşındayken İstanbul dergisinde yayımlanmıştır. İlk dönem şiirleri İstanbul degisinin yanında Kaynak, Edebiyat Dünyası, Fikirler ve Yücel dergilerinde yayımlanmıştır. Bu şiirleri, İkindi Üstü (1947) adlı ilk kitabında toplarken yeni yazı ve şiirleri de Yenilik, Pazar Postası, Dost, a, Dönem, Yeni Dergi, Papirüs, Yeditepe, Yazı, Hürriyet Gösteri, Sanat Olayı, Düşün ve Adam Sanat’ta yayımlandı. İlk şiir kitabı İkindi Üstü’, başta Orhan Veli olmak üzere şairler ve eleştirmenler tarafından beğenilmedi. Edip Cansever, ilk kitabını yazılmamış sayarak piyasadan toplattı. 1954’te ikinci şiir kitabı olan Dirlik Düzenlik yayımlandı.

Edip Cansever'in Edebiyat yaşamı ve eserleri

Edip Cansever’in ilk şiirlerinde hece vezni kullanırken Garip şiirinin etkileri vardır. 1950’li yılların ortalarına doğru Turgut Uyar, Cemal Süreya ve Ece Ayhan’ın öncülük ettiği İkinci Yeni şiirine yaklaşır. İkinci Yeni’nin dördüncü ustası olarak Türk şiirinde yerini aldı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Serdar Sarıdağ kimdir? Hangi takımlı?

En ünlü yapıtlarından olan Yerçekimli Karanfil 1957’de yayımlandı. Bu kitabıyla 1958 Yeditepe Şiir Armağanını aldı. 1976 yılında basılan Ben Ruhi Bey Nasılım’la 1977 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülünü, 1981’de bütün şiirlerini bir araya getiren Yeniden adlı kitabıyla da 1982 Sedat Simavi Edebiyat Ödülünü kazanmıştır. Bütün Eserleri, ölümünden sonra Yapı Kredi Yayınları tarafından yeniden basıldı.

Şiir Kitapları

İkindi Üstü (1947)
Dirlik Düzenlik (1954)
Yerçekimli Karanfil (1957)
Umutsuzlar Parkı (1958)
Petrol (1959)
Nerde Antigone (1961)
Tragedyalar (1964)
Çağrılmayan Yakup (1966)
Kirli Ağustos (1970)
Sonrası Kalır (1974)
Ben Ruhi Bey Nasılım (1976)
Sevda ile Sevgi (1977)
Şairin Seyir Defteri (1980)
Yeniden (1981)
Bezik Oynayan Kadınlar (1982)
İlkyaz Şikayetçileri (1984)
Oteller Kenti (1985)

Hikaye, Roman

Gül Dönüyor Avucumda (Ölümünden sonra, 1987)

Kaynak: Edip Cansever Kimdir? Hayatı ve Eserleri
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

 • Seni Günlere Böldüm…

  Seni günlere böldüm, seni aylara
  Daha yıllara, yüzyıllara böleceğim
  Ve her zaman söyleyeceğim ki beni anla
  Böyle eskitilmiş de olsa bu kalbi
  Minesi çatlamış bir diş gibi durduracağım karşında.

  Şiirler söylenir, şiirler biter
  Biz bu sevdayı neresine sakladıktı sen ona bak da
  Kahverengi avuçlarına mı gözlerinin
  Tam oradan mı kahverengi yağan bir aydınlığa.

  Bütün günler yenileşir her bekleyişte
  Ve bütün dünler, bütün geçmişler
  Kapını açarsın ki bir de, hiç kimseler yok
  Çaresiz, benim sana gelişim de hep böyle.

  Dün akşama doğru turuncu bir bulut geçti
  Sonra bütün bulutlar hep birden geçti
  Anılar, anılar, belki hepsi bir kelime.

  Edip Cansever

Yorum Bırak