Kimdir?

Ece Ayhan Kimdir?  Kısaca Hayatı ve Eserleri

Ece Ayhan Çağlar, 10 Eylül 1931 Datça’da doğdu. Aslen Gelibolulu olan babası Behzat Çağlar’ın mal müdürlüğü görevi nedeniyle bulunduğu Datça’da doğan Ece Ayhan, 1938’de Eceabat’ta başladığı ilkokulun ikinci sınıfını Çanakkale’deki İstiklâl İlkokulu’nda okumuştur. Ailesinin 1940 Kasım’ında Çanakkale’den ayrılarak İstanbul’a yerleşmesi üzerine, üçüncü sınıftan sonrasını Karagümrük  Hırka-i Şerif İlkokulu’nda tamamlamıştır.

Orta okulu, Vefa’daki Zeyrek Ortaokulu’nda; liseyi de İstanbul Atatürk Erkek Lisesi’nde tamamlayan Ece Ayhan,  1953’te başladığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1959 yılında mezun olur. 1962’de evlenir ve kaymakam olarak atandığı Gürün’de göreve başlar. 1963’te Çorum’un Alaca ilçesinde kaymakamlık ve belediye başkanlığı görevlerine atanır.  Askeri görevini 1964 yılında yedek subay olarak tamamladıktan sonra 1965’te Denizli’nin Çardak ilçesi kaymakamlığına atanır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Yılmaz Büyükerşen Kimdir?

Ece Ayhan, memurluk hayatının disiplinli yaşam tarzından sıkılarak  istifa ederek, 1966’da  çok sevdiği İstanbul’a yerleşir. İstanbul’da kısa sürelerle  Meydan Larousse ansiklopedisinde yazarlık, Sinematek’te ve Yeni Sinema Dergisi’nde müdürlük, Genç Sinema Grubu’nda yöneticilik ve Ağaoğlu Yayınevi’nde redaktörlük gibi işlerde çalışmıştır.

Ece Ayhan, 1974’ten ölümüne kadar, beynindeki tümörün yol açtığı birtakım hastalıkların sıkıntılarıyla yaşamıştır. Sağ kulağında ileri derecede işitme kaybı vardır. Sağ gözünde de hasara sebebiyet veren tümör, dünyaca ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil’in ameliyatlarıyla ölümcül olmaktan çıkarılmıştır. Ancak, tümörün diğer organlarda meydana getirdiği hasarlar, sanatçıya yaşamı boyunca sıkıntı vermiştir.

Çanakkale Belediye Başkanlığı tarafından belediyenin geçici işçi kadrosuna alınarak sosyal güvenliğe kavuşması sağlanır. Sağlığı iyice bozulmuş ve bacakları felç olmuştur.  Ağustos 1999’dan itibaren İstanbul’daki büyük hastanelerde tedavi görmüş ve felçten kurtularak ayağa kalkmıştır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Hande Soral Kimdir?

Sanatçı, Nisan 2001’de tekrar Çanakkale’ye yerleşti ve geçimini telif hakkını Yapı Kredi Yayınları’na verdiği eserlerinin geliriyle sağladı.  Düzenli ve yerleşik bir hayatı sevmeyen sanatçı, tedavi görmekte olduğu Çanakkale’den Temmuz 2002’de ayrılarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Gürçeşme Huzurevi’ne yerleşti.  12 Temmuz 2002 tarihinde rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede vefat etti.  16 Temmuz 2002’de, Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Yalova köyünde toprağa verildi.

Ece Ayhan’ın Şiir kitapları

Kınar Hanım’ın Denizleri (1959)
Bakışsız Bir Kedi Kara (1965)
Ortodoksluklar (1968)
Devlet ve Tabiat (1973)
Yort Savul (Toplu Şiirler, 1977)
Zambaklı Padişah (1981)
Çok Eski Adıyladır (1982)
Çanakkaleli Melâhat’a İki El Mektup ya da Özel Bir Fuhuş Tarihi (1991)
Sivil Şiirler (1993)
Son Şiirler (1993)
Bütün Yort Savul’lar! (1994)
Bütün Yort Savul’lar! (1999, Genişletilmiş 2. Baskı)

Bunu da Okuyabilirsin...  İlayda Ildır

Bibliyografya
Ahmet Soysal: “A’dan Z’ye Ece Ayhan” (Kitaplık Dergisi Eki: 2003)
Ahmet Soysal: “Eşsiz Olana Yakınlık” (Kanat Yayınları, 2006)
Erdoğan Kul: Ece Ayhan’ın Şiirleri Üzerine Bir Araştırma (Doktora Tezi, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2007)
Hulusi Geçgel: “İkinci Yeni Şiirinin Çevresinde Ece Ayhan” (Doktora Tezi, Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2002)
Kenan Yücel: “Anacığım, Merhaba!” Ece Ayhan’dan Ülkü Başsoy’a Mektuplar, Kartlar, (Ve Yayınevi, İstanbul, 2014)

Bilgitor
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak