Genel Kültür

Domain Nedir? Ne İşe Yarar? Domain Şart mıdır?

Domain ya da alan adı, Web sitesinin İnternet’teki adresi için kullanılan bir terimidir. İnternet gezginlerinin adres çubuğuna yazılan domanin (alan adı) web sitelerinin adresidir. Web sitesine IP adresiyle de girilebilir. Ancak bu sayısal ifadeleri ezberlemek hem zordur hem de birbirinden örneğin tek karakterle ayrılan onlarca siteyle karıştırmak mümkündür. Bu nedenle sitelerin barındırdıkları her türlü dosyaya kolayca ulaşmayı sağlayan bir ad gereklidir. Mesela bu yazıyı bulmak için uğradığınız arama web sitesinin adı Google.com dur. Bu aracı kullanarak geldiğiniz ve okumakta olduğunuz yazının yer aldığı sitenin adı da bilgitor.com’dur.

Domainler, IP adresi olarak adlandırılan ve bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanıması için kullanılan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve adlandırılmış halidir. Doğrudan IP adresi ezberlemek yerine alan adı ezberlemek çok daha kolaydır. Zaten kaliteli ve aranan domainlerin en önemli özelliği kolay akılda tutulan, aranan içeriği ifade eden alan adları olmasıdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Aşeka Nedir?

İnternet kullanıcısı bir domain adını Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer ve Opera gibi tarayıcı programın adres çubuğuna yazdığında, tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirmektedir. Daha sonra kullanıcı bu IP adresine sahip olan bilgisayara yönlendirilir.

Domain satın almak, alan adı almak gibi ifadeler yerine domain kiralamak terimi kullanılması daha gerçekçi olur. Çünkü domain sonsuza kadar sahip olunan bir hizmet değil, belirli süreler için (en az 1 yıl, en fazla 10 yıllığına) kiralanan bir hizmettir. Domainlerin süresinin bitimine yakın uzatma yapmak şarttır. Yoksa belli bir süre sonra domain el dğeiştirebilir.

Domain almak için bir İnternet servis sağlayıcısına başvurmak gereklidir. Günümüzde çoğunlukla hosting firmaları (Web hosting sağlayıcıları) aynı zamanda alan adı kaydı da yapmaktadır.

Popüler Domain Uzantıları

Domain uzantılarına her geçen gün yeni biri eklenmektedir. Ancak en popüler olan uzantı com’dur. Bu uzantıyı net uzantılı domainler izlemektedir. Bunun yanında kurumlara, sektörlere ve ülkelere özel uzantılar da mevcuttur. Türkiye’nin ülke alan adı olan .tr uzantılı alan adları (.com.tr, .net.tr ve daha fazlası) ODTÜ tarafından yönetilmekte ve tahsis edilmektedir, en fazla beş yıl olarak tahsis edilebilir. Dünya genelinde 100 milyondan fazla kayıtlı COM domain vardır ve sayısı her geçen gün artmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Türkiye'de en çok kullanılan erkek isimleri

Türkiye’nin en ünlü alan adı hizmeti sunucularından olan isimtescil’de Domain uzantıları; Jenerik Uzantılar, TR Uzantıları, Ülke Uzantıları, Yeni Uzantılar ve Popüler Uzantılar şeklinde kategorilenmiştir.

Domain Uzantıları

.com .com.tr .net .xyz .site .pw .club .global .download .shop .best .org .com.tr .me .top .kim .online .art .space .website .blog .info .win .blue .tech .icu .center .red .fun .mobi .science .press .party .store .pro .cricket .digital .live .pink .world .host .black .bid .network .trade .futbol .webcam .date .poker .irish .men .parts .dating .partners .productions .stream .tools .events .report .accountants .tax .cash .fund .investments .fitness .credit .degree .video .navy .airforce .services .capital .exchange .toys .town .wtf .finance .care .media .kaufen .today .city .email .land .expert .cheap .guru .tips .delivery .coffee .academy .marketing .house .repair .institute .photos .shoes .recipes .solutions .support .training .computer .systems .directory .enterprises .kitchen .technology .bike .singles .ventures .estate .international .lgbt .green .pet .organic .associates .energy .loans .gold .attorney .pizza .rip .agency .bargains .boutique .zone .fyi .haus .ltd .mba .movie .vin .wine .watch .works .immobilien .democrat .rentals .foundation .flights .codes .farm .properties .cool .engineering .vote .voto .shiksha .racing .loan .accountant .faith .review .coach .money .chat .style .life .direct .restaurant .financial .casino .golf .plus .tours .cafe .express .team .show .dog .taxi .run .coupons .doctor

Bunu da Okuyabilirsin...  Arabaların Periyodik Bakımları ve Koruyucu Bakımlar

Tr Uzantıları

.com.tr.net.tr.org.tr.av.tr.gov.tr.pol.tr.bel.tr.edu.tr.k12.tr.gen.tr.name.tr.bbs.tr.tv.tr.info.tr.web.tr.biz.tr.dr.tr

Ülke Uzantıları

.pw.biz.me.tv.tc.gen.tr.name.tr.bbs.tr.tv.tr.info.tr.web.tr.biz.tr.de.ru.es.eu.be.ac.link.ae.ag.at.ca.ch.cm.co.ag.co.bz.co.lc.com.ag.com.bz.com.lc.com.sc.name.in.gs.im.ws.io.cc.l.lc.lc.mn.ms.net.ag.fm.net.bz.net.lc.net.sc.nl.nom.ag.org.ag.org.lc.org.sc.p.lc.pl.asia.sc.us.se.sh.tl.tm.tw.vc.tel.co.uk

Türkçe Karakterli Uzantılar

.com.com.tr.net.tr.org.tr.av.tr.gov.tr.pol.tr.bel.tr.edu.tr.k12.tr.gen.tr.name.tr.bbs.tr.tv.tr.web.tr.biz.tr.net.dr.tr

Dünyanın ilk domaini hangi yılda kaydedildi? Uzantısı ve kayıt yapan kişi

Dünyanın ilk domain uzantısı, günümüzün de en popüler uzantısı olan COM’dur. COM uzantı 1984 yılının Aralık ayında hayata geçirilmiştir. Başlangıçta internet adreslerinin sadece bu uzantıyla (com) devam edeceği düşünülmüştür.

İnternet tarihinin ilk domaini, 15 Mart 1985 yılında kayıtlara geçen Symbolics.com‘dur. Symbolics ilk dönemlerde çok tanınan bir bilgisayar firmasıdır. Ancak domaini 2009 yılında XF.com’a satılmış ve tarihi özelliği dışına bir önemi yoktur.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak