The title of the page
Sağlık

Diş macunları sağlığa zararlı mı?

Diş ve ağız sağlığı önemlidir. Diş ve ağız sağlığının eksikliği önemli hastalıkları da beraberinde getirebilmektedir. Peki, kullandığımız diş macunları sağlığımıza zararlı mı?
Diş macunlarında bulunan florürün yararları kadar zararları olduğu da tartışılıyor…

Florürün zararları

Florürün vücutta birikme özelliği olduğu ve aşırı alındığı takdirde % 40-50’sinin vücutta özellikle de kemiklerde ve beyinde birikerek “florozis” denilen toksikasyona neden olabileceği ifade ediliyor. Florürün beyinde birikmesi halinde IQ düşüklüğüne yol açabileceği belirtiliyor. Yetişkinlerde florür birikiminin %10, çocuklarda ise %50 civarına çıkabildiği söyleniyor. Florürün kemiklerde aşırı birikmesi sonucu “skeletal florozis” adı verilen romatizma benzeri rahatsızlığa sebep olabilir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Göz altı kırışıklıklarına doğal çözümler

Florürün yararları

Florür mikropları öldürür. Ağızdaki asit üretimini ve bakterilerin gelişmesini engeller. Diş etini korur. Vücudun kemik ve diş dokusu için gerek duyduğu kalsiyumu destekler.

Ne yapmalı?

Aşırıya kaçmamak kaydıyla günde 2 kez florürlü diş macunu ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Çocukların florürlü diş macununu aşırı derecede kullanması yetişkinlere oranla daha tehlikelidir. Zaman zaman organik florürsüz diş macunlarını da tercih edebilirsiniz.

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu