Genel Kültür

Dil Sınavlarında Başarılı Olmak İçin Faydalı İpuçları

Yabancı dil seviyesinin belirlenen düzeylerde olup olmadığını ölçmeye yarayan “Dil sınavlarında başarı için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Peki, dil sınavları hazırlık sürecinde nelere dikkat edilmeli?  Başarılı olmak için yani dil sınavlarındaki performansın yüksek olması için nasıl davranmak gereklidir?

Yabancı dil sınavlarının türü, uygulanış şekli ve değerlendirme olgusu için ülkemizde bir çok farklı uygulama söz konusudur. Ancak genellikle yabancı dil sınavları için yaygın olan kanı uluslararası geçerlilik yani kabul görür olmaktır. Yani bu sınavların sonucunda elde edilecek başarının değerli olması bu kriterlerden dolayıdır. Popülerliği tartışmasız olan iki dil sınavını sizler için kısaca değerlendirelim…

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS)

ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS),  kamuda çalışan memurlar ve akademisyenler için önemli bir sınavdır. YDS, sadece iyi bir gramer bilgisine sahip olmakla, yüksek başarının yakalanamayacağı bir sınavdır. Sınavın içerik olarak kapsamı geniştir. Soru teknikleri açısından bakıldığında,  yanıtların ipuçları soru içerisinde başarılı şekilde gizlenmiş olduğunu anlarız. Bu da sınavı epeyce zorlaştıran bir durumdur. Sorunun iyice okunup ve doğru anlaşılması ile birlikte ipuçları takip edilirse doğru yanıtlara ulaşmak daha kolay olacaktır. YDS’ de başarılı olmak için değerli bir ipucu budur. YDS’ de başarı tesadüf olamaz.  Okuduğunu anlayan bir aday olmak için orta düzeyde İngilizce hikaye kitabı okumak faydalı olacaktır. Giderek bu hikaye kitaplarının zorluk düzeyi artırılmalıdır. Kitap seçiminde ilgi çekici türlerin seçilmesi yeterlidir. Yoksa özellikle hikaye ya da roman şart değildir. Çalışılan ya da ilgi duyulan branşlarda teknik dokümanlar da okunabilir.   Makaleler (yazılar, dergiler, kitaplar vs) okunurken İngilizce notlar almak çok yararlıdır. Öğrenilenlerin kalıcılığı açısından yeni öğrenilen kelimelerin anlam ve söylenişleri üzerinde yoğunlaşmayı alışkanlık haline getirmek gereklidir. Böylece anlama ve kavrama hızı kazanılmış olacaktır. YDS’deki soru metinler genel olarak uzun ve biraz da karmaşıktır. Bu nedenle okuma-anlama becerilerindeki gelişmeler sınav sonucuna olumlu yansıyacaktır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Aşk Nasıl Anlaşılır? Aşkın Halleri Nelerdir?

Test Of English As A Foreign Language (TOEFL)

TOEFL sınavı ile Amerikan İngilizcesini, üniversite seviyesinde konuşabilme ve anlayabilme yeteneği ölçülmektedir. Anadili İngilizce olmayanların, İngilizce dil  yeterliliğini değerlendirmek için yapılan bu sınav okuma, dinleme, konuşma ve yazma olmak üzere dört aşamalıdır. Dinleme alanında başarılı olmak için en iyi çalışma şekli  İngilizce alt yazılı filmler izlemektir. Böylece dile karşı bir kulak aşinalığı oluşacaktır. Filmlerdeki görsellerle birlikte sözcükler eşleşecek ve sembollerin anlamı pekişecektir.  Pratik olması açsından filmlerin yanında, her ortamda dinleme özelliğine sahip çeşitli İngilizce kayıtlar da başarıya kapı açan araçlar olacaktır.

Test Of English As A Foreign Language TOEFL

Konuşma gelişimine katkısı en çok olan şey bol bol pratik yapmaktır. Bir yabancı dili en etkili şekilde konuşmanın tek yolu o dili mümkün olduğunca ve cesaretle yaşam içerisinde kullanmaktır.  İngilizce konuşabilme ihtimali olan her durumu fırsata çevirmenizi öneririz. İngilizce konuşma öğrenmenin en ideal yolu elbette ki salt İngilizce konuşulan ortamlarda bulunmaktır. Ancak bu imkan herkes için mümkün olmayabilir. Ciddi ve disiplinli bir çalışma planı ile TOEFL sınavlarında başarılı olmak hiç de zor değildir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kapitülasyonların Veriliş Nedenleri, Gelişimi ve Sonuçları

TOEFL İle ilgili teknik detaylar için Faydalı kaynak 

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

Yorum Bırak