Depresyon için, kişinin yaşadığı umutsuzluk, mutsuz olma halleri, karamsarlık gibi ruhsal çöküntüdür şeklinde bir tanım yapmak mümkündür. Bazı durumlarda kişideki depresyon, duygu durum açısından çelişik tablolar sunabilir.

Depresyon; bireyde karamsarlık, ümitsizlik ve mutsuzluk duyguları oluşturan ruhsal çöküntü olarak tanımlanabilir. Depresyon, kişide nedensiz bir gerginlik, kaygılı ruh hali ve kuşkuculuk gelişmesine neden olabilir.

Depresyon, duygusal tutarsızlıklarla birlikte mental etkinliklerde de bazı olumsuz tablolar oluşturabilir.  Unutkanlığa ve dikkat dağınıklığına neden olabilir. Bu da kişinin bireysel ya da toplumsal etkinliklerini olumsuz yönde etkiler. Bunun anlamı da genel olarak depresyonla cebelleşen bireylerde toplumsal ilişkilerin zayıflaması hatta yok olmasıdır. Depresyonun iş hayatındaki olumsuz etkilerini de vurgulamakta fayda var.

İlginizi Çekebilir.  Adem-i temerküz nedir?

Belirtileriyle Depresyon

Depresyonun belirtilerini iki ana başlıkta incelemek mümkün. Genel olarak zihinsel olan belirtilerden başka fiziksel belirtiler de ortaya çıkabilir. Ancak hem fiziksel hem de zihinsel olarak kendini gösterebilir.  Depresyonun zihinsel belirtileri çok yaygın ve tipik özellikler göstermektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:


– Kişinin kendini boşlukta hissetmesi ile birlikte sürekli üzüntülü duygu durumu.
– Hayattan zevk almama, yaşamı değersiz bulma.
– Yorgunluk, bitkinlik içinde olma hali.
– İntihar düşüncesi, ölüm duygularında yoğunluk yaşama.
– Kendini değersiz hissetme. Sürekli suçluluk duygularıyla cebelleşme.
– Dikkat dağınıklığı, bir konuya odaklanmakta zorluklar yaşama.
– Bellek zayıflaması, bazen hafif bellek yitimi.

Yukarıda genel olarak, depresyonun zihinsel (mental) olarak gösterdiği belirtileri sıralamaya çalıştık.  Yaşam kalitesini ciddi olarak düşüren, kişinin üretkenliğini sınırlayan bazen de tümüyle bloke eden rahatsızlığın tedavisinde uzman desteği şart.

İlginizi Çekebilir.  Noel ve yılbaşını kutlamak caiz mi?

 

Depresyonun fizyolojik  belirtileri ise çok yoğun açığa çıkmaz. Bu belirtilerin en yaygın olanı kronik baş ağrısı şikayetleridir.   Aşırı gıda tüketimine bağlı olarak gelişen şişmanlama da önemli belirtilerdendir. Uyku sorunları, özellikle uykuya başlayamama de depresyonun fiziksel belirtilerindendir.

Bilgitor

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar