Genel Kültür

Deprem Sırasında Nasıl Davranmak Gerekli?

Deprem!  Adındaki ürkütücülüğü, sonuçlarından kaynaklanan afet türü… Ülkemizdeki büyük fay zonları nedeniyle depremlerin olması her zaman mümkün. Dünyanın bir çok ülkesinde çok daha şiddetli depremler olmakta ve ne yazık ki büyük can kayıpları olmakta.  Depremlerin çok sık ve büyüklüğünün çok fazla olduğu Japonya’da ise halk, hem deprem öncesi hem  deprem sırası ve hem de depremin sonrasında yapılması gerekenler konusunda  oldukça bilgili. Deprem gerçeğiyle yaşamak zorunda olan ülkemiz insanı, deprem sırasında nasıl davranmak gerekli sorusuna genellikle tam ve doğru yanıtlar veremiyor.  Onca büyük depreme, acı tecrübeye, onca eğitime rağmen deprem sırasında yaşanan panikler yaralanmalara hatta ölümlere neden olmaya devam ediyor. Uzmanlar deprem sırasında yapılması gerekenleri, insanların o sırada bulundukları mekana göre şu şekilde açıklıyorlar:

Bunu da Okuyabilirsin...  Dünyanın Yedi Harikası ve Dünyanın Yeni Yedi Harikası

Deprem Sırasında Nasıl Davranmak Gerekli? Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler Neler?

Eğer deprem sırasında evde veya dışarıda iseniz öncelikle sakin olunuz. Kesinlikle panik yapmayınız. Bina içinde bulunmuyorsanız dışarıda kalınız. Deprem sırasında binadan dışarı kaçmaya veya bina içine girmeye çalışmayınız. Yaralanmaların çoğu bina dışına kaçarken veya binaya girerken meydana gelmektedir.
Bina içinde bulunuyorsanız binanın merkezine yakın bir köşede duvara yaslanınız veya sağlam bir masanın altına sığınınız. Pencerelerden ve dış kapıdan uzak durunuz.

Dışarıda bulunuyorsanız dışarıda kalınız. Elektrik tellerinden ve bacalar, kiremitler, direkler vb. gibi düşebilecek cisimlerden uzak durunuz. Bina içinde karanlıkta kalsanız bile kibrit, çakmak, mum, gaz lambası, piknik tüpü kullanmayınız. Deprem sırasında bir arabada bulunuyorsanız geçitlerden, köprülerden uzakta bir yerde arabanızı durdurunuz ve sarsıntı geçinceye kadar içinden çıkmayınız.

Bunu da Okuyabilirsin...  Yerel seçim ne zaman?

Deprem sırasında iş yerinde iseniz, nasıl davranmanız gerekli?

Sağlam bir masanın veya mobilyanın altına saklanmak ve pencerelerden uzakta durmak gerekir. Çok katlı bir binada iken sağlam bir mobilyanın altına saklanarak veya bir kolona yaslanarak korunmaya çalışmak…

Yetkili veya sorumlu kişilerin yönergelerine uyarak bina terk edilmelidir.  Binayı tahliye ederken asansörler otomatik olarak kapanacaktır, şayet açıksa asansörler değil mer­divenler tercih edilmelidir. Fakat merdivenlerin de hasar görmüş olabileceğini unutmayınız.

Deprem sırasında okulda bulunuluyorsa, yapılması gerekenler nelerdir?

Bir sıranın altına girmek, pencerelere sırtı dönük olarak ve uzakta durmak… Oyun alanlarında ya da bahçede iken binalardan ve yıkılabilecek direkler ve duvarlardan uzak durmak…

Okul servis aracında veya başka hareket halindeki araçta iken sürücü uygun bir yerde duruncaya kadar kalkılmamalı. Bu durumda sarsıntı geçinceye kadar araçtan dışarı çıkılmamalıdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Payasspor - Manisa FK maçı hangi kanalda?

Deprem Sırasında İbadethane, Spor Salonu, Konferans Salonu gibi Toplu yaşam alanlarında iken z
Paniğe kapılmadan kubbe, geniş tavan ve avize gibi asılı cisimlerin altlarından kaçarak yan mekanlara veya duvar kenarlarına sığınmak gereklidir. . Sarsıntı geçer geçmez paniğe kapılmadan en yakın ve emniyetli çıkış kapılarından bina terk edilmelidir.

Kaynak:
İkaz alarm tatbikatları ile personel tahliye ne zaman ve nasıl yapılmalıdır?
Tsunami nedir? Tsunamiden Nasıl Korunmalı?

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak