The title of the page
Coğrafya

Deprem Dalgaları Nedir? Özellikleri Nelerdir?

1- CİSİM DALGALARI
* P Dalgaları (Primer)
** S Dalgaları (Secondary)
2- YÜZEY DALGALARI
* Love Dalgaları
** Rayleigh Dalgaları

Cisim Dalgaları

P (Primer Dalgaları

Hızları en fazla olan dolayısıyla sismik kayıt istasyonlarına ilk ulaşan dalgalarıdır. Bu nedenle “İlk ve Haberci Sarsıntılar” adı da verilmektedir. Zemin yüzeyine dik şekilde gelişirler ve zemin üzerindeki binaların düşey yönde titreşmesine neden olurlar. P dalgaları yayılma sırasında kayaları ileri‐geri itip‐çekerek, dalgaların ilerleyiş yönüne paralel hareketlilik yaratırlar. Bu dalgaların hızları yaklaşık 8 km/saniyedir. Deprem ölçüm merkezine en önce gelen bu dalgaların en önemli özelliklerinden birisi de her türlü ortamda (Katı, sıvı ve gaz) ilerleyebilmeleridir. Depremin yayılma doğrultusunda gerçekleştiğinden BOYUNA DALGALAR olarak ta adlandırılmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kroki Nedir? Ne İçin Kullanılır?
Deprem Dalgaları Nedir? Özellikleri Nelerdir? 1 – image 18

S (Secondary ) Dalgaları

Deprem istasyonuna ikinci sırada ulaşan dalgalar olup, hızları 4.5 km/ saniye kadardır. Daha uzun periyotludur. Bunlar yalnızca katı kütlelerde ilerleyebilmekte ve bu özellikleri nedeniyle yer yapısının saptanmasında çok önemli rol oynamaktadır. Zeminlerin ve üzerindeki binaları aşağıya‐yukarıya ve sağa‐sola doğru hareket ettirmektedirler. S dalgalarına Enine Dalgalar adı da verilmektedir.

Deprem Dalgaları Nedir? Özellikleri Nelerdir? 2 – image 19

Yüzey Dalgaları

L (Long) Dalgaları)

Depremin merkez üssüne ve kayıt istasyonuna en geç ulaşan dalgalar olup, hızları 1.5‐2 km/saniye kadardır. Bu dalganın en önemli özelliği en çok hasara ve can kaybına yol açan dalga olmasıdır. L Dalgaları yer yüzeyine yakın hareket ettiklerinden Yüzey dalgaları olarak ta adlandırılır. Hareket açısından S dalgalarına benzer. Sismograflarda en şiddetli hareketi gösterir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tombolo Nedir? Nasıl Oluşur?

R (Rayleigh) Dalgaları

Bir göl veya okyanusun üzerinde yuvarlanan dalga salınımı gibi yer üzerinde hareket eder. Deprem sırasında hissedilen sallantıların çoğu, diğer dalgalardan çok daha büyük genlikli olan Rayleigh dalgalarından kaynaklanmaktadır.

Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Deprem Dalgaları Nedir? Özellikleri Nelerdir? 3 – google play indir e1608493225897

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Deprem Dalgaları Nedir? Özellikleri Nelerdir? 3 – google play indir e1608493225897

Yorumlar

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu