Coğrafya

Çoruh Nehri nereden doğuyor nereye dökülüyor?

Çoruh Nehri dünyanın en hızlı akan nehirlerinden bir tanesi olmasının yanı sıra oldukça derin de bir nehirdir. Birçok kişi bu eşsiz nehirden söz ederken, nereden doğduğuna ve nereye döküldüğüne dair de cümle kurmadan edemez. Peki, Çoruh Nehri nerede doğuyor, nereye dökülüyor? Gelin birlikte öğrenelim.

Çoruh Nehri, Erzurum ili sınırları içinde yer alan ve 3239 metrelik zirvesi olan Mescit Dağı’ndan doğmaktadır. Buradan doğan Çoruh Nehri, batı doğrultusunda akıp Bayburt ve İspir’den geçtikten sonra bir yay çizerek Yusufeli’nin Yokuşlu Köyü önünde Artvin il sınırlarına girer. Yusufeli, Artvin ve Borçka’nın içerisinden geçtikten sonra Borçka’nın Muratlı kasabasından geçerek burada il ve ülke sınırlarını terk eder ve Batum’da Karadeniz’e dökülür.

Bunu da Okuyabilirsin...  Komorlar Kimlerdir, Nerede Yaşamışlardır? Komorlar Hakkında Her Şey

Çoruh nehrinin toplam uzunluğu 431 kilometredir. 431 kilometrenin 410 kilometresi Türkiye sınırları içinde yer alırken, 21 kilometresi ise Gürcistan sınırları içinde yer alır. Eğimi %5 olan nehrin yıl boyunca en düşük debisi ise 53.09 m³/sn.’dir Yüksek hidroelektrik potansiyeli olan nehrin yıllık ortalama su taşıma kapasitesi 6,3 milyar m³’tür.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak