Çocuklarda Ve Gençlerde Doğru Beslenmenin Önemi | Onlinezeka
Genel Kültür

Çocuklarda ve Gençlerde Doğru Beslenmenin Önemi

Küçük Çocuklarda Doğru Beslenme

Küçük çocuklar kötü beslenme riskini en çok taşıyan gruptur. Yetişkinlere kıyasla çocukların, vücut yapılarına göre daha fazla enerji ve besin ögelerine ihtiyaçları vardır. Normal büyümeleri, gelişmeleri için iyi bakılmaları ve beslenmeleri gereklidir.

Çocuklar anne ve babalarının yedikleri besinlerin birçoğunu yiyebilirler. Büyüme ve gelişmeleri için enerji ve protein yönünden zengin besinler ile sebze ve meyveleri yeterli miktar ve çeşitlilikte tüketmeleri konusunda teşvik edilmelidir.

Çocuklar, yetişkinlerin yediği aynı miktarda besini tek öğünde yiyemezler. Üstelik gün boyunca aşırı enerji harcarlar. Enerji ihtiyaçlarını gün boyunca küçük öğünlere ve ara öğünlere dağıtarak karşılamalıdırlar.

Bunu da Okuyabilirsin...  2019 Yılında En Çok Satılan Otomobiller

Çocukların yetişkin döneme ulaşana kadar tüm büyüme dönemleri boyunca enerjiden zengin ve vücut geliştirici diyete gereksinimleri vardır. Çocuklar, egzersiz yapmaları ve aktif olmaları konusunda teşvik edilmelidirler. Böylece yüksek enerji alımı şişmanlıkla sonuçlanmamış olur.

Haasta çocuklar iştahları az olsa bile yeme ve içme konusunda teşvik edilmelidirler.  Bu dönemde daha yumuşak yapıda ve en çok sevdikleri besinler çocuğa sunulmalıdır. Sıvı besinler süt, meyve suyu, çorbalar ve temiz su genellikle çocuk ishal olduğu zaman önemlidir.

Ateşi düşmüş, yeni hastalık geçirmiş çocuklara enerji ve besin ögelerinden zengin besinler verilmelidir.

Yeme alışkanlıkları erken yaşlarda oluşur. Bu nedenle çocuklara erken yaşlarda besinlerden nasıl en iyi şekilde yararlanabileceklerini öğretmen çok önemlidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Gençlerde ( Adölesanlarda) Doğru Beslenmenin Önemi

Gençler çok hızlı büyürler bu nedenle enerji ve besin ögeleri gereksinimleri fazladır. Vitaminleri ve mineralleri yeterli miktarlarda almaları gerekir. Özellikle demir, kalsiyum, vitamin A, C ve D çok önemlidir. Bunlara ek olarak büyüme ve gelişmeyi sağlamak için yeterli miktarda enerji ve proteine de gereksinimleri vardır. Özellikle bu dönemde genç kızların özel bir önem verilmesi gerekir.  Çünkü genç kızların hem gelişmeleri için hem de gelecekte doğurganlığın getireceği yük nedeniyle çok iyi beslenmeye ihtiyaçları vardır. Anemi ve kalsiyum eksikliği yaygın olarak görülen bir sorundur. Kalsiyum ve demirden zengin besinleri tüketmelidirler.

Gebe adölesanlar özel bir risk altındadır ve kendi gelişmeleri kadar bebeklerinin de iyi bir şekilde gelişmesi için ek besin ögeleri almaları gerekir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Siyah Sarımsak Nedir, Nasıl Elde Edilir?

Bilgitor

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak