Bu Yazıda Neler Var?

Küçük Çocuklarda Doğru Beslenme

Küçük çocuklar kötü beslenme riskini en çok taşıyan gruptur. Yetişkinlere kıyasla çocukların, vücut yapılarına göre daha fazla enerji ve besin ögelerine ihtiyaçları vardır. Normal büyümeleri, gelişmeleri için iyi bakılmaları ve beslenmeleri gereklidir.

Çocuklar anne ve babalarının yedikleri besinlerin birçoğunu yiyebilirler. Büyüme ve gelişmeleri için enerji ve protein yönünden zengin besinler ile sebze ve meyveleri yeterli miktar ve çeşitlilikte tüketmeleri konusunda teşvik edilmelidir.

Çocuklar, yetişkinlerin yediği aynı miktarda besini tek öğünde yiyemezler. Üstelik gün boyunca aşırı enerji harcarlar. Enerji ihtiyaçlarını gün boyunca küçük öğünlere ve ara öğünlere dağıtarak karşılamalıdırlar.

İlginizi Çekebilir.  Kıskançlık nedir, Neden Zararlıdır?

Çocukların yetişkin döneme ulaşana kadar tüm büyüme dönemleri boyunca enerjiden zengin ve vücut geliştirici diyete gereksinimleri vardır. Çocuklar, egzersiz yapmaları ve aktif olmaları konusunda teşvik edilmelidirler. Böylece yüksek enerji alımı şişmanlıkla sonuçlanmamış olur.

Haasta çocuklar iştahları az olsa bile yeme ve içme konusunda teşvik edilmelidirler.  Bu dönemde daha yumuşak yapıda ve en çok sevdikleri besinler çocuğa sunulmalıdır. Sıvı besinler süt, meyve suyu, çorbalar ve temiz su genellikle çocuk ishal olduğu zaman önemlidir.

Ateşi düşmüş, yeni hastalık geçirmiş çocuklara enerji ve besin ögelerinden zengin besinler verilmelidir.

Yeme alışkanlıkları erken yaşlarda oluşur. Bu nedenle çocuklara erken yaşlarda besinlerden nasıl en iyi şekilde yararlanabileceklerini öğretmen çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir.  Mermer Lahit Nedir?

Gençlerde ( Adölesanlarda) Doğru Beslenmenin Önemi

Gençler çok hızlı büyürler bu nedenle enerji ve besin ögeleri gereksinimleri fazladır. Vitaminleri ve mineralleri yeterli miktarlarda almaları gerekir. Özellikle demir, kalsiyum, vitamin A, C ve D çok önemlidir. Bunlara ek olarak büyüme ve gelişmeyi sağlamak için yeterli miktarda enerji ve proteine de gereksinimleri vardır. Özellikle bu dönemde genç kızların özel bir önem verilmesi gerekir.  Çünkü genç kızların hem gelişmeleri için hem de gelecekte doğurganlığın getireceği yük nedeniyle çok iyi beslenmeye ihtiyaçları vardır. Anemi ve kalsiyum eksikliği yaygın olarak görülen bir sorundur. Kalsiyum ve demirden zengin besinleri tüketmelidirler.

Gebe adölesanlar özel bir risk altındadır ve kendi gelişmeleri kadar bebeklerinin de iyi bir şekilde gelişmesi için ek besin ögeleri almaları gerekir.

İlginizi Çekebilir.  El Temizliği ve El Yıkamanın Önemi

Bilgitor

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar