İnsanlık tarihinin en önemli müzik dehalarından biri olan Polonyalı piyanist ve bestecisi Frédéric François Chopin, 1810 yılında Varşova yakınlarındaki Zelazowa-Wola köyünde doğmuştur. Babası Fransız, annesi Polonyalıdır. Chopin 6 aylıkken 1810 yılında aile Varşova’ya taşınmıştır. Babası Varşova Lisesi’nde Fransızca öğretmenliğine başlarken aile, Varşova Lisesi’nin binasının da bulunduğu Sakson Sarayı’nda yaşamaya başlamıştır. Babası keman ve flüt, annesi de piyano çalıyordu.

Hastalıklara karşı dayanıksız, narin bir yapısı olan Chopin’in çocukluğunda bir çok kez hastalanmıştı. Çek piyanist Wojciech Żywny’den piyano dersleri almaya başladığı yıllarda Harika Çocuk olduğu anlaşıldı. 7 yaşında açık hava konserleri vermeye başladı. 1817 yılında biri sol minör diğeri si bemol major olmak üzere iki polonez besteledi.

İlginizi Çekebilir.  Melih Şendil kimdir?

Beethoven’in öldüğü yıl, Varşova’da Joseph Elsner’in öğrencisi olunca dikkat ve ilgiyi üzerine çekti. Bir süre Viyana’da kaldıktan sonra Temmuz Devrimi sırasında piyansit olarak ünleneceği Paris’e geldi. 21 yaşında yerleştiği Paris’te yaşadığı 19 yıl içerisinde yalnızca 30 açık hava konseri vermiştir. Buna karşın iç mekanlarda ve az sayıda seyirci için performansını sergileme yoluna gitmiştir.

Chopin, özel dersler vererek bazen de kendi yaptığı besteleri satarak geçimini sağlamıştır.
Ünü Avrupa’nın her tarafına yayılmıştı. Bu arada List’le tanışmış ve onun çağdaşlarından etkilenmiştir. 1835 yılında Fransız vatandaşlığını alan Chopin, 1836 -1937 yıları arasında Polonyalı sanatçı Maria Wodzińska ile nişanlı kalmıştır.

sand ve Chopin Aşkı


Fransız yazar George Sand 1837-1847 arasında Fransız yazar George Sand (Barones Dudevant) ile fırtınalı, sıkıntılı bir ilişki yaşadı. Birlikte yaptıkları kısa süreli Mayorka’ya ziyareti, onun müziğindeki en verimli dönemlerinden biri olmuştur. 1849’da henüz 39 yaşındayken Paris’te vereme yenik düştü ve hayatını kaybetti. Paris’te Pére-Lachaise mezarlığında gömülüdür.

İlginizi Çekebilir.  İlber Ortaylı Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Chopin’in Müziği

Chopin, romantik bir sanatçıdır. Chopin’in müziği, müzik dünyasındaki konumu, siyasal ayaklanmalarla olan ilişkisi, yaşama tutkusu ve erken ölümü, onu Romantik çağın önde gelen figürlerinden biri yapmıştır. .

Chopin’in bütün besteleri piyano içerir. Büyük bölümü solo piyano olmakla birlikte, iki piyano konçertosu, birkaç oda müziği, ve Lehçe şarkılar yazmıştır. Tuş takımı kendine özgü olmakla beraber, teknik açıdan zahmetli bulunur. Kendi performansları oldukça nüans ve dokunaklı olarak kayıtlara geçmiştir. Enstrümental ballad konsepti Chopinin buluşudur. Önemli piyano çalışmaları arasında mazurkalar, valsler, nocturnelar, polonezler, etütler, impromptular, prelüdler, sonatlar vardır.

Besteleme tarzı olarak Polonya halk müziği, Bach, Mozart ve Schubert’in klasik etkilerini taşır. Tarz, müzikal form ve armonideki yenilikler ile milliyetçilikle olan ilişkisi hem Romantik dönem boyunca, hem de sonrasında etkisini göstermiştir.

İlginizi Çekebilir.  Yaşar Kaptan Çebi kimdir?
Bilgitor
Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar