Birçok savaştan bile daha çok insanın hayatını kaybetmesine sebep olan Büyük Veba Salgını, 1347-1351 yılları arasında Avrupa’da meydana gelmiştir.

Büyük Veba Salgını ile birkaç yıl için 100 milyona yakın kişinin yaşamını yitirdiği ifade edilmektedir.

Avrupa’da artan nüfusun yanı sıra kıtlık yaşanmaya başlanmıştı. Veba salgının böylesine bir dönemde yayılması yaşam koşullarını iyice zorlaştırmıştı. Salgın ilk olarak fakir ve yoksul insanlarda görülürken daha sonra hızla bütün kesimlere yayılmıştır.

Veba salgını ilk olarak Çin ve Orta Asya’da başlamış ardından buradan tüm dünyaya yayılmıştır. Veba’nın Avrupa’ya bulaşması ise Asyalı tacirlerin, vebalı kürkleri Avrupa’ya satması ile bulaşmıştır. Floransa’da 45.000, Fransa’da 125.000, İngiltere’de 1.000.000 kişi Venedik’te ise nüfusun %75’i veba salgınından ötürü yaşamını yitirdi. Hatay, Mekke, Yemen, Suriye, Lübnan, Mısır ve daha birçok yerde çok sayıda ölümler oldu. Veba salgını tüm dünyayı etkisi altına aldı.


İlginizi Çekebilir.  Divan-ı Hümayun

Büyük Veba Salgını’nın etkileri

Veba salgının yayılmasıyla insanlarda psikolojik yıkımlar yaşanmıştır. Dünyada hem ekonomik hem de psikolojik çöküntüler olmuştur. İnsanların yönetimlere itaati düşmüş, ürün ve işçi ücretleri artmıştır.

Hastalığın Avrupa’da daha etkili olmasında kıtlığın önemli etkisi olmuştur. Sokakların insan pisliği ve çöplerle dolu olması da salgının yayılmasında önemli bir etkendi. Avrupa nüfusunun yarısı yok olmuştu ve Avrupa ancak 150-200 yıl sonra kendini toparlayabildi.

Bu dönemlerde vebayı getirdiği düşünülen birçok insan öldürülmüştür. Ayrıca vebanın havadan bulaşacağı düşünüldüğü için kürkler hava almayacak şekilde kullanılmıştır, insanlar yıkanmaktan uzak durmuştur.

Kedilerin öldürülmesi vebayı yayan farelerin daha da artmasına neden olmuştur.

Vebadan nüfusu az olan Rusya ve Macaristan gibi ülkeler az etkilenmiştir.

İlginizi Çekebilir.  19 Mayıs 1919 Tarihi Niçin Çok Önemlidir?

Veba nedir?

Diğer bir adı kara ölümdür ve bulaşıcı bir hastalıktır. İnsanlara farelerden bulaştığı düşünülen hastalık pirelerden de yayılmaktadır. Fareler bir taşıyıcı görevi görmektedir. Ölü farelere temasta bulunan ve pire ısırmasından ötürü hayatını kaybeden birçok kişi tespit edilmiştir. Veba sadece insanları değil hayvanları da öldürmektedir.

Veba hastalığı tedavi edilebiliyor mu?

Veba hastalığı günümüzde artık tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalık erken aşamada teşhis edilirse çeşitli antibiyotikler ve aşılar ile tedavi edilebilir.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar