Bulantı, kişiye kusmak üzere olduğu hissini  veren rahatsız edici durumdur. Kusmak, karın etrafındaki kasların ani ve kuvvetli kasılması sonucu midenin boşalmasıdır. Mide bulantısı ise kusacakmış gibi olmaktır. Bulantı ve kusma yakınmaları yapısal bir hastalık, psikolojik nedenler ya da istemli olabilir. Bu noktadan hareketle bulantı ve kusma bir hastalık değildir ancak bir hastalık bulgusudur diyebiliriz. Bazen, istenmeyen bir madde içildiğinde ya zorla kusturulur ya da bu işlem ilaçla yapılır. Buna; istemli kusma denir. Peki zararlı her içilen şey kusturulur mu? Hayır çünkü, bazı maddeler, yemek borusunda ki hasarı kusarken artırırlar. Çamaşır suyunda olduğu gibi…

İlginizi Çekebilir.  Kızılcık Nedir? Kızılcık Meyvesi ve Kızılcık Suyunun Faydaları

Bulantı ve Kusma Neden Olur?

Bulantı ve kusmaya neden olan faktörler arasında ilk akla gelenler mide, bağırsak ya da sinir sistemi hastalıkları olmaktadır.

Mide ile ilgili olanlar

Ülser ve kanser nedeniyle oluşan darlıklar,doğuştan ve sonradan oluşan pilor stenozu, yabancı cisim tıkaçları, gastiritis, reflü hastalığı, atonik mide, mide kanamaları vs.

Barsakla ilgili olanlar

Barsak yapışıklıkları, tıkanılık yapan katlanmalar ve kanserleri, ishal, barsak tembelliğine bağlı kabızlık, irritabıl barsak sendromu, barsak kanamaları, hemoroidal hastalıklar,müzmin bazı barsak iltihapları,hareketsiz barsak hastalığı, doğuştan barsak tıkanıklığı yapan hastalıklar vs.

Sinir sistemi hastalıkları

Migren, vasküler baş ağrısı, kafa içi basıncını artıran hastalıklar( menenjit,kanserler, encefalitler),  kulak ve denge sistemi hastalıkları (Meniere hastalığı, taşıt tutması), görme bozuklukları vs.


İlginizi Çekebilir.  Yaban mersini, faydaları, kullanım alanları ve yetiştiği yer

Bebeklerde diş çıkarımı, hepatitler, özellikle kanser ilaçları olmak üzere bir çok ilaç, alkol, peritonit, safra kesesi iltihapları, asit – baz dengesizlikleri, böbrek yetmezliği, gebelik, psikiyatrik bozukluklar, kalp krizleri diğer sebepler arsında sayılabilirler.

Bulantı ve kusma veya sadece birisi varsa; ağızdan alım kısa süreliğine durdurulmalı, sebebi ortaya konana kadar beklenilmelidir.Ayrıca kusma kaçınılmazsa yüz yere dönük ve baş ağağı olmalıdır.

Op. Dr. Muharrem Yılmaz
Genel Cerrahi Uzmanı

Bilgitor: Bulantı ve Kusmanın Nedenleri

Dikkat: Sitemizde yer alan sağlıkla ilgili tüm yazılarda olduğu gibi kusma veya bulantı problemleriyle ilgili yazımız da genel bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavisi için mutlaka, bir sağlık kuruluşuna ya da uzman hekime başvurunuz!..

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  27 Mart Dünya'daki Koronavirüs Raporu

Yorumlar

Yorumlar