Borsada para kazanmak herkesin hedefi. Peki ama buy mümkün olabiliyor mu? Hemen yanıtlayalım: Borsada kazanan küçük yatırımcı ya şanslıdır, tesadüfen ve kaçak olarak kazancın trenine binmiştir ya da doğru kağıdı alıp 3-5 sene unutmuştur. Onun dışında borsada kazancın adı küçük yatırımcı için en fazla yıllık enflasyon kadar olur. Çoğunlukla hüsran, zarardır. Panik satışlar, acele alışlar ve desteksiz temelsiz alınan senetler sonucunda tüm birikimin heba olması.

Borsada Para Kazanmak ve Kolay Zenginlik Rüyası

Borsada Neden Kazanamıyorum Sorusunu 110 bin endeksi aşıp 120 bin puana dayanan BİST yatırımcısından çok duyar olduk. Filanca hisseyi alsaydım 4-5 kat kazanmış olacaktım, zengin olma rüyam gerçek olacaktı…   Bu sözlerin iştah kabartan gerçekliği ise tesadüfler, yanındaysa tam Bist’lik..Doğru bir hisse senedine yatırım yapmış olunsaydı 1-2 yılda yaklaşık 3-4 kat para kazanmak mümkün olacaktı. Bu da 20 bin lirasını borsada değerlendiren küçük yatırımcı için 60 -80  bin liralık bir birikim anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir.  Türkiye'nin Alternatif Enerji Kaynakları

Borsa, herkesin çok kolay para kazandığı bir arena değildir!

Borsada Para Kauızanmak için doğru zamanda, doğru hisse senedini, doğu fiyatta almak gerekir. Sabırlı ve tutalı bir yatırımcı olmak gerekir. Borsa’da son yıllarda kazanılan büyük paraların yanında, kaybedilen paraların riski de trajedik sonuçlar doğuracak kadar fazla…  Eski adı İMKB olan Bist’te işlem gören hisselerden bazılarının gözaltına alındığı, bazılarının da kapandığı gerçeğini hatırlatmakta fayda var.  Küçük yatırımcının riski bununla da sınırlı değil elbette. Tamamıyla spekülatör hareketine bağlı bir çok hisse, 50 bin endeks fiyatının bile altında. Bu tür hisselerde yatırım yapan Küçük Yatırımcı grubu ise borsa formlarında isyanlarda…

Uzman yorumları ise genel olarak isabetli olamıyor. Yatırım şirketleri ve bankaların yatırım raporları da aynı şekilde vasat tablo çiziyor. Borsada kazanan bir avuç yatırımcı ve şanslı küçük yatırımcı dışında herkes kayıp ediyor aslında. Bu kayıpların en büyük nedeni hisse hareketlerinin kontrolünün, hisseyi elinde tutan grupların vicdanına bırakılmış olması…


İlginizi Çekebilir.  Teras Kapatma Nedir? Faydaları ve Zararları

Buna rağmen Borsada Kısa Yoldan Para Kazanmak Mümkün değil

Borsa yatırımcısı tepkilerini SPK, Bimer ya da Cimer gibi kurumlara iletmekte.  Genellikle alınan yanıtlar, tatmin edici değil.

Elimde 3 aydır taşıdığım 9377 lot 5.2 maliyetli K hissesi vardı. Yerli bir arcı kurum rapor yayımladı ve hedef fiyatı olarak 7.5 tl verdi. 1 ay sonra aynı aracı kurum hedef fiyatı aşağı yönde revize etti. En son 1 hafta önce yabancı bir aracı kurum hissenin hedef fiyatını 3.5 olarak düzeltti. Büyük bir düşüş yaşandı hissede ve ben 60 bin puanda 5.2 ye aldığım hisseyi 90 bin endeks puanında 3.8 e sattım. Yaklaşık %30 param kayboldu. Hisse ne mi yaptı? Hisse aynı gün 4.16 dan kapandı. Ne arayan oldu, ne soran oldu… Şimdi diyorum ki benim elimdeki lotları almadan yapmadılar bu yükselişi….

Borsada yaşanan benzer yıkımların tabana daha çok yayılması, beraberinde büyük toplumsal sorunlara da gebe olacak özellikler taşıyor… Bilgitor,  büyük bir özveriyle, dişinizden tırnağınızdan ayırarak bir köşeye attığınız birikimleri borsa rüyasına heba etmeyin der… Hiç kimse; bu tatlı rüyanın, bir zamanlar yaşanan altına hücum trajedisine dönüşmesi  mümkün değildir diyemez…

İlginizi Çekebilir.  Flashbang Nedir, Flashbang Nasıl Çalışır?

Borsa, kaybettiklerinizi kurtarabileceğiniz bir arena da değildir, o yüzden mümkünse hiç bulaşmayın deriz. Hele de borsa teknikleri ile şirketlerin mali yapılarını inceleme imkanınız yoksa hiç bulaşmayın deriz.
Paranız sağlığınızı bozmasın. Tatil yapın, kültüre sanata ve güzelliklere para harcayın. Hem de gönül rahatlığıyla… yatırım yapacaksanız da 3-5 metrekare de olsa arsa alın..

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar