Kimdir?

Blaise Pascal Kimdir?

Bilim dünyasının en ünlü simalarından olan Fransız mucit, matematikçi, fizikçi, yazar ve filozof Blaise Pascal Kimdir? Matematik ve Fiziğe Katkıları nelerdir?

19 Haziran 1623’de doğan Blaise Pascal,  vergi tahsildarı olan babasının dahi çocuğuydu. Eğitimi babası tarafından yapılmıştır.  İlk çalışmaları doğa bilimleri ve uygulamalı bilimler alanında olmuştur. Bu dönemde, akışkanlar ile ilgili çalışmalara büyük katkılarda bulunmuştur. Pascal, Torricelli’nin çalışmalarını genelleştirerek, basınç ve vakum kavramlarına açıklık getirmiştir.

Blaise Pascal Kimdir?

Blaise Pascal, bilimsel metodu benimsemiş ve savunmuştur. 1642 yılında hesap makineleri üzerinde yapılan bazı çalışmalara öncülük etmiştir. Üç yıl süren uğraştan ve elli prototipten sonra, mekanik hesap makinesinin ilk iki mucidinden biri olmuştur. Daha sonraki on yıl içinde, Pascal hesap makinesi daha sonra da Pascaline adı verilen bu makinelerden 20 tane daha yapmıştır. Pascal, iki ana araştırma konusu oluşturulmasında yardımı dokunan önemli bir matematikçiydi. 16 yaşındayken izdüşümsel geometri konusunda kayda değer bir bilimsel eser yazmıştır, daha sonra olasılık kuramı konusunda Pierre de Fermat ile benzeşmiştir ve modern ekonomi ile sosyal bilimlerin gelişmesinde büyük bir etkisi olmuştur. Galileo ve Torricelli gibi o da 1646’da “Kainat boşluk kabul etmez” ifadesini savunan Aristoteles’in takipçilerini çürütmüştür. Pascal’ın çalışmasının sonuçları kabul edilmeden önce çeşitli tartışmalara sebep olmuştur.

Bunu da Okuyabilirsin...  Leyla Lydia Tuğutlu Kimdir? Sevgilisi Kim?

1646 yılında kardeşi Jacqueline ile beraber Katolik hareketlenmelerle özdeşleşmiştir. 1651 yılında babası ölmüştür. 1654 yılının sonlarına doğru dini tecrübelerini kullanarak felsefe ve teoloji alanında etkileyici çalışmalarda bulunmuştur. En çok bilinen ve Jansenizm müridi ile Cizvitler arasındaki çatışma hakkında olan iki eseri Lettres provinciales ve Pensées o döneme aittir. Aynı yıl aritmetik üçgen üzerine de önemli bir bilimsel eser yazmıştır. 1658 – 1659 yılları arasında sikloit ve katıların hacmini hesaplamakta kullanımı üzerine yazı yazmıştır.

Matematik ve Fiziki Bilimlere Katkıları

Pascal’ın Matematik bilimine önemli katkıları vardır. 1653 yılında Traité du triangle arithmétique olarak geçen Aritmetik üçgen üzerinde incelemesi, binom çarpanlarını uygun bir tablo olarak tanıtmıştır (Pascal üçgeni).

Bunu da Okuyabilirsin...  Nikola Tesla'nın Hayatı ve Buluşları

Pascal, tıpkı matematik gibi fiziki bilimeler de önemli katkılar sunmuştur. Hidrodinamik ve hidrostatik alanındaki çalışmaları hidrolik akışkanlar konusunda yoğunlaşmıştır. Hidrolik pres (hidrolik basınç kullanarak kuvveti arttırma) ve şırınga, icatları arasındadır. Hidrostatik basıncın sıvının ağırlığına değil yükselti farkına bağlı olduğunu kanıtlamıştır.

Pascal’ın sağlığı,18 yaşından sonra bozulmaya başlamıştır.  Ünlü matematik ve Fizik bilim insanı, 39. doğum gününden 2 ay sonra yani 19 Ağustos 1662 tarihinde vefat etmiştir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak