Kaç Tür Bıldırcın Var? Bıldırcın Türleri Ve özellikleri
Hayvanlar

Bıldırcın türleri ve özellikleri

Sülüngiller familyasından olan bıldırcın, karada yaşayan kuş türüdür. Tohum yiyicidirler, böcek ve küçük avlarla da beslenirler. Yerde yuva yapan bıldırcınların birçok türü vardır.

Bayağı Bıldırcın: En çok bilinen türlerden bir tanesidir. Boyu 20 cm kadardır, sert gagalı bir kuştur. Tüyleri beyaz ve kül rengidir. Başı ise koyu kahverengidir. Yılda 2-3 kez yumurtlar. Ortalama 15 yumurta bırakırlar. Kuluçka süresi 3 hafta civarındadır. Yer altına yuva yaparak yaşayan bu tür, Ağustos-Ekim gibi göç ederler.

Mavi Pullu Bıldırcın: Çöldeki otlak ve çalılık ortamlarda yaşar. Üreme yaşı 1’dir. Üreme zamanı Nisan’dır. 22-23 gün civarında kuluçka süresi vardır. Yılda ortalama 30 civarı yumurta bırakır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Mekik Kelebeği hakkında bilgi

Ekin Bıldırcın: Vücudu iri ve boynu kısadır. Tıknaz bir yapısı vardır.

Japon Bıldırcını: Ticari değeri yüksektir. Etine dolgundur. Sesi güzeldir. Diğer türlere göre yetiştiriciler tarafından daha fazla rağbet görür. Kısmen de olsa tavuğa benzer.

Himalaya Bıldırcını: Aşırı avlanma nedeniyle nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Orta boylu bir kuştur. Koruma altına alınmıştır.

Yeni Zelanda Bıldırcını: Adını yaşadığı bölgeden alır. İri yapılıdır. Koyu kahverengi ve beyaz çizgili tüyleri vardır.

Çin Bıldırcını: Boyu küçüktür. Mavi ve kiremit kırmızısı renklere sahiptir. Beyaz, açık kahverengi ve gümüş renkte de olabilirler. Yılda ortalama 150 kadar yumurta bırakabilirler.

Gamble Bıldırcını: Amerika Kıtası’nda çöl bölgelerinde yaşar. Kül ve kahverengi karşımı bir rengi vardır. Kafasındaki ibik şeklinde kısım ile diğer türlerden ayrılır. Kafeste beslenebilecek bir türdür.

Bunu da Okuyabilirsin...  İneklerde Süt Verimini Etkileyen Faktörler

Kaliforniya Bıldırcını: Kuzey Amerika kökenli olup daha çok sahil kesimlerinde yaşar. Çitlik kafeslerine çabuk uyum sağlar. Yıllık ortalama 40 yumurta bırakır.

Pullu Bıldırcın: Amerika Kıtası’nda çöl bölgesinde ve kaktüsler arasında yaşar. Boyları 25 cm civarındadır, kafes ortamında yetiştirilebilir.

Dağ Bıldırcını: Dağ kekliği olarak da anılan bu tür, tüylü ya da boyalı bıldırcın olarak da bilinir. Bacakları kısa ve sarıdır. Kahverengi tüylere sahiptir.

Jumbo Bıldırcın: Adından da anlaşılacağı gibi eti için yetiştirilir. 500 grama kadar çıkabilirler. Güney Doğu Asya Bölgesi’nde rastlanır, yıllık ortalama 200 kadar yumurta bırakabilir.

Bunların yanı sıra, Kızıl Bıldırcın, Yağmur Bıldırcını, Kahverengi Bıldırcın, Kar Dağı Bıldırcını, Kanarya Adaları Bıldırcını, Çengel Çalı Bıldırcını, Kaya Çalı Bıldırcını, Boyalı Çalı Bıldırcını, Manipur Çalı Bıldırcını gibi bilinen bir çok çeşidi vardır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Türkiye'de Koyun Yetiştiriciliği
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak