The title of the page
Sağlık

Beyaz çayın faydası, tüketimi, fiyatı…

Beyaz çayın anavatanı Çin, Doğu Nepal, Doğu Tayland, Tayvan, Sri Lanka ve Hindistan gibi ülkelerdir. Beyaz çayın ülkemizdeki üretimi ise 5-6 yıl önce Doğuz Karadeniz’de Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da başlandı.

Beyaz çay, ‘tomurcuk’ olarak bilinen çayın üst filizlerinden elde edilmektedir.

Beyaz çayın faydaları nelerdir?

Beyaz çay bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kansere karşı korur. Cildi güzelleştirir. Tansiyon ve kolesterolü düşürür. Zayıflamaya yardımcı olur. Dişlerde plak ve çürük oluşmasını önler. Kemiklere faydalıdır. C ve K vitamimleri de içerir.

Beyaz çay nasıl tüketilir?

Beyaz çayı demlerken suyun sıcaklığının 70-75 derece civarında olmasına dikkat edilmelidir. Kaynamış suyu 5 dakika beklettikten sonra, beyaz çayın üzerine ilave edin. Kaynar su, çayın tadının acılaşmasına sebep olabilmekte ve yaprakları haşlayabilmektedir. 1 su bardağı kadar suya 2 çay kaşığı beyaz çay yeterli olacaktır. Demlenme sürenin ise yaklaşık 10 dakika kadar olmasına özen gösterin. Sade olarak tüketilmesi önerilir ancak, tatlandırmak isterseniz süt ya da şeker kullanabilirsiniz.

Bunu da Okuyabilirsin...  Çıban Nedir? Çıban tanısı ve Tedavisi

Beyaz çayın fiyatı

Ülkemizde henüz yeterli düzeyde üretimi gerçekleştirilemeyen beyaz çayın kilosu 4 bin liraya kadar alıcı bulabilmektedir. Çaykur, beyaz çayı 20’şer gramlık kavanozlarda 80 liradan satışa sunmaktadır.

Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Beyaz çayın faydası, tüketimi, fiyatı... 1 – google play indir e1608493225897

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Beyaz çayın faydası, tüketimi, fiyatı... 1 – google play indir e1608493225897

Yorumlar

Yorumlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu