Coğrafya

Beklenen İstanbul Depremi İle İlgili Basit Açıklama

İstanbul’da Neden Büyük Bir Deprem Bekleniyor?

Haberlerde, sosyal medyada sürekli şunu duyuyoruz: ”İstanbul’da büyük bir deprem olacak, eğer yapılar buna göre güçlendirilmez, geri dönüştürülmezse binlerce insan ölecek”

Bu savı söyleyen uzmanlar, bilimadamları laf olsun diye söylemiyorlar tabiiki. Haydi neden büyük bir deprem beklendiğini basit bir şekilde açıklayalım.

Aşağıda attığım resimde Kuzey Anadolu Fay hattı dediğimiz Bingöl’den başlayarak İstanbul’a kadar devam eden devasa uzunlukta ve geçmişte de büyük depremler üreten bir fay hattımız mevcut. Bu fayımızın güney kesimi kabaca her yıl 3-5 cm. batıya hareket etmeye çalışıyor. Hareketin olması fay karakteristiği için normal ve biz insanlar için ise olumlu. Ancak hareketin engellenmesi ise biz insanlar için ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Her neyse bu fay hattında depremsellik de doğudan batıya doğru oluyor.

Yani fayın bir noktasında ortaya çıkan bir deprem, çıkan enerjiyi kendisinden biraz daha batıya veriyor. Kendisinden biraz batıdaki segment ise aldığı enerjiyi kendisinden sonraki batı kesime aktarıyor. Böyle böyle Bingöl’den başlayarak İstanbul’a kadar depremler silsilesi (deprem fırtınası) ortaya çıkıyor.Beklenen İstanbul Depremi İle İlgili Basit Açıklama 1 – kuzey anadolu fay hattı üzerindeki depremler

Şimdi bu fay hattının kanlı geçmişine bir göz atalım.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tuzlaşma (Çoraklaşma) Nedir? Nasıl Oluşur?

1939 Erzincan Depremi – Büyüklük: 7.9
1942 Niksar Depremi – Büyüklük: 7.0
1943 Tosya-Ladik Depremi – Büyüklük: 7.2
1944 Bolu-Gerede Depremi – Büyüklük: 7.2
1957 Bolu-Abant Depremi – Büyüklük: 7.1
1967 Adapazarı Depremi – Büyüklük: 7.2
1999 İzmit Depremi – Büyüklük: 7.4

Yukarıdaki deprem tarihlerine ve oluş yerlerine bakarsanız en eskiden en yeniye doğru sırayla doğudan-batıya doğru deprem fırtınası yaşandığını göreceksiniz.

1999 İzmit depremi en son yaşanan kanlı deprem olarak hatıralarda yer ediniyor. İşte İzmit depreminden açığa çıkan enerji, İstanbul – Adalar segmentine aktarıldı ve İstanbul – Adalar segmenti uzun süredir hareketsiz bekliyor.

Peki İstanbul’da Ne Zaman Deprem Olacak?

Bunu tahmin edebilecek herhangi bir teknoloji sahip değiliz. Ama bilime güveniyoruz ve İstanbul için ansızın büyük bir deprem olacak.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak