Kimdir?

Barış Manço Kimdir? Kısaca Hayatı

Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu.  Şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusudur. Devlet Sanatçısı ve Kültür Elçisi olan Barış Manço, Türkiye’de yaşayan hemen herkesin saygı ve sevgiyle andığı bir kişidir. Türkiye’de rock müziğin öncülerindendir.  Anadolu Rock türünün kurucuları arasında yer alan Barış Manço, müziğe Galatasaray Lisesi’nde okurken başlamıştır. Sanatçı lise öğreniminde okul değiştirmiş ve Şişli Terakki lisesinde eğitimini tamamlamıştır.

Barış Manço, yüksek öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisi’nde,”resim-grafik-iç mimari” alanında tamamladı. Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkılardan bazıları daha sonra Arapça, Bulgarca, Felemenkçe, Almanca , Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı. Hazırladığı televizyon programıyla Dünya’nın pek çok ülkesine gitmiş, bu nedenle “Barış Çelebi” olarak adlandırılmıştır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ekin Mert Daymaz Kimdir?

Barış Manço 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı’na layık görüldü. 1 Şubat 1999 tarihinde, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu, kaldırıldığı Siyami Ersek Hastanesinde aynı gece vefat etmiştir.

Barış Manço’nun Aldığı Ödüller

Belçika tarafından “Türk Kültür Elçisi” unvanı.
“Türkiye Devlet Sanatçısı” unvanı
Japonya Soka Üniversitesi “Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü”
Hacettepe Üniversitesi “Sanatta Onursal Doktora” unvanı
“Fransız Edebiyat ve Sanat Şövalyesi” unvanı. Ekim ayında İstanbul Fransız Sarayı’nda düzenlenen törenle aldı.
Belçika’nın Liège şehri “Onursal Hemşeri” unvanı
Kocaeli Üniversitesi tarafından Türk insanını ve Türkiye’yi çalışmalarıyla Dünya’ya tanıttığı sebebiyle verilen “Barış Diploması”
Denizli Pamukkale Üniversitesi “Çocuk Eğitimi Alanında Onursal Doktora” unvanı
Japonya Min-On Vakfı “Yüksek Şeref Madalyası”
Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı tarafından verilen “Türkmen Vatandaşlığı” unvanı.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak