2019/2020 sezonunda Türkiye’nin en üst amatör futbol ligi olan Spor Toto Bölgesel Amatör Ligi’nde statü belirlendi. Peki, BAL’dan TFF 3. Lig’e çıkacak olan takımlar ve ligden düşecek olan takımlar neye göre belirlenecek?

BAL’da 2019/2020 sezonunda toplam 152 takım yer alacak ve 11 grup olacak. 11 gruptan 9’u 14 takımlı, 2’si ise 13 takımlı olacak. Gruplarını lider tamamlayan takımlar play off turunda karşı karşıya gelecek.

Play off maçları tarafsız sahada tek maç eleme usulüne göre 3 kademeli olarak oynanacak. Sezon sonunda 11 grup liderlerinden 3’ü, 1. kademe maçını bay geçer, 8 takım ise karşı karşıya gelir. 8 takımdan galip gelecek olan 4 takım üst lige yükselir.

İlginizi Çekebilir.  Halı saha yapımı, maliyeti ve kazancı

Play off turunda 1. kademe maçlarında mağlup olan 4 takım arasında kura çekilir, kura ile seçilen 3 takım; 1. kademeyi bay geçen diğer 3 takım ile karşılaşır ve galip gelen ekipler TFF 3. Lig’e yükselir.

Play off turunda 3. kademe maçlarında ise 2. kademe maçlarında mağlup olan 3 ekip ve yine 2. turda kura sonucu bay geçen 1 takım arlarında eşleşir. Galip gelen 2 takım TFF 3. Lig’e yükselir. (NOT: 1. 2. ve 3. kademe maçlarında takımlar, küçük grup numarasından başlayarak büyük grup numarasına doğru birbirleriyle eşleşerek müsabaka oynarlar.)


Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar