Kimdir?

Aziz Sancar Kimdir? Kısaca Hayatı

2015 yılı Nobel Kimya Ödülü sahibi Aziz Sancar, 1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde, okuma yazma bilmeyen sekiz çocuklu bir anne-babanın yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta okul eğitimini Savur ve Mardin’de tamamladı. 1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesine girdi ve 1969 yılında birinci olarak mezun oldu. Savur’da 2 yıl hekim olarak çalıştıktan sonra eğitim için ABD’ye gitti. 1997 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapmaktadır.
Aziz Sancar Biyokimya profesörü Gwen Boles Sancar ile evlidir.

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan Aziz Sancar, biyokimya profesörü Gwen Boles Sancar ile evlidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Orkun Kökçü Kimdir?

Aziz Sancar’ın bilimsel çalışmaları

Prof. Aziz Sancar, 300’e yakın bilimsel makale yazmış, 33 kitabı yayımlanmıştır. Yazdığı makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla, bilimsel araştırmada nadir karşılaşılan bir başarıya imza atmıştır. ABD’de yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk’ten biri olmuştur.
Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde ‘ritmik saat’ buluşuna imza atarak dünyaca çapında üne kavuşmuş ve ‘DNA tamiri’ ve ‘hücre döngüsü kontrol noktası’ gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu.
2015 yılında, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından verilen Nobel ödüllerinde, 2015 yılı Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen üç kişi arasında, çalışmasıyla Türk bilim adamı Prof. Aziz Sancar da yer aldı. Sancar ödülünü aynı dalda Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile paylaştı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Cansu Dere Kimdir?

Prof. Dr. Aziz Sancar, Lindahl ve Modrich; hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde kazandı. Böylece 8 milyon İsveç Kronu, (yaklaşık 3 milyon TL) para ödülü Alfred Nobel’in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık’ta ödül sahiplerine paylaştırıldı.

Aziz Sancar bir söyleşide “Savur’dayken çok güzel bir ilkokulumuz vardı, Mardin lisemiz de çok iyiydi. İstanbul Tıp Fakültesi Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden biriydi. Türkiye’de gerçekten çok güzel bir eğitim gördüm. Bu ödülümü cumhuriyet eğitimine borçluyum, bu madalya Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in madalyasıdır. Mardin Savurlu Aziz başka türlü o ödülü alamazdı” demiştir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


4 Yorum

Yorum Bırak