Coğrafya

Azerbaycan Bayrağının Anlamı ve Tarihi

Azerbaycan Bayrağının anlamı ve tarihi üzerine detaylı bilgileri yazımızın ilerleyen satırlarında bulabilirsiniz.

Azerbaycan Bayrağı

Bağımsız Türk devletleri arasında yer alan Azerbaycan bayrağının anlamı ve tarihi, anlam içeren özellikleri ile tüm Türk devletlerinde olduğu gibi bağımsızlığın en saygı duyulan sembolleri arasında yer alıyor. Bayrağın renklerine baktığımızda Türk milletlerinde hâkim olan bağımsızlık, inanç ve şehitlere olan saygının yansıtıldığını ve bu anlamların yüklendiğini görüyoruz.

Azerbaycan bayrağının anlamı

Azerbaycan Bayrağının Anlamı

Azerbaycan bayrağında hilal ve sekiz köşeli yıldız, ülke için farklı anlamlar içerir. Kısaca Azerbaycan bayrağının anlamı hakkında bilgi verecek olursak, bayraktaki renkleri, sekiz köşeli yıldızı ve hilali ayrı olarak değerlendirmemiz gerekir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tuzlaşma (Çoraklaşma) Nedir? Nasıl Oluşur?

Yeşil İslam’ın Rengidir

Azerbaycan bayrağı Türk İslam toplumları için anlamlı olan üç farklı rengi içerir. Bu renklerden biri olan yeşil, tüm İslam toplumlarında olduğu gibi dinin temsili renktir. Azerbaycan bayrağında bulunan yeşil renkte, Azerbaycan Türklerinin İslam dinine olan aidiyet duygusunu temsilen bayrakta yer almaktadır. İslam’ın geleneksel rengi olarak tanımlanan yeşil, Arapça da cennet bahçesini temsil etmektedir.

Türklüğün ve Özgürlüğün Simge Rengi Mavi

Bayrakta yer alan üç renkten biri olan mavi ise, Türkler için bin yıllardır farklı anlamlar içeren bir renktir. Türk tarihinde mavi bir yandan özgürlüğün temsilcisi olurken, diğer yandan ise Türklüğün rengi olarak tanımlanır.

Bayraktaki mavi rengin anlamı yine Türklük ve özgürlüğe yapılan vurgudur. Azerbaycan halkının Türk olduğunun vurgusuna yer verilen bayrakta, mavi renk ile Azerbaycan Türklerinin Türkçülük duygusuyla özdeşleşme vardır.

Gök mavi renkler Türk milletinin kuvvet ve azametini temsil ederken, özgürlükleri için her zaman ölmeye hazır olduklarını da temsil etmektedir. Bu nedenle bin yıllardır Türklüğün simgesi olan mavi renk, günümüzde de Türkçülüğün renk olarak en önemli simgelerinden biridir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kocaeli İli Özellikleri Nelerdir? Kocaeli İli Hakkında Her Şey

Kırmızı Renk Kutsal Şehit Kanı ve Uygarlığı Temsil Eder

Yine Türk kültüründe önemli kabul edilen renklerden birisi olan kırmızı, vatan ve din için can veren kahraman şehitlerin kanını temsil etmektedir. Tıpkı Türkiye Cumhuriyeti bayrağında olduğu gibi kırmızı renk, Azerbaycan ve tüm dünyada vatanı için şehit olan Türklerin kutsal kanlarını ifade etmektedir. Dünya genelinde Türk olmayan devletlerin bayraklarında da sıkça görülen kırmızı, medeniyet ve uygarlığı temsil eden genel renkler arasında da bulunmaktadır.

Hilal ve Sekiz Köşeli Yıldız

Azerbaycan bayrağının anlamı arasında renkler dışında değerlendirilen hilal ve sekiz köşeli yıldız, Türk İslam değerlerine vurgu yapmaktadır. Hilal Müslüman milletlerin genel simgesi olduğu gibi, Türk medeniyeti için de simge olarak kabul edilir.

Sekiz kollu yıldız, Azerbaycan bayrağında Azerbaycan sözcüğünün eski alfabede 8 harfe karşılık gelmesi nedeniyle kullanılır. Diğer taraftan yıldızın her bir köşesi İslam, Türkçülük, eşitlik, Azerbaycanlılık, demokrasi, devletçilik ve çağdaşlığı temsil eder.

Bunu da Okuyabilirsin...  Gürcistan Hakkında Coğrafi Bilgiler

azerbaycan bayrağının tarihi

Azerbaycan Bayrağının Tarihi

Aslında Azerbaycan’ın ilk bayrağı şu an kullanılandan farklı olarak, Türkiye bayrağı gibi tamamen kırmızı zemin üzerine beyaz hilal ve sekiz köşeli yıldızın ortaya konumlanması şeklindedir. Yani kırmızı beyaz renklerin kullanıldığı ilk bayrak, 21 Haziran ile 9 Kasım tarihleri arasında kısa süre kullanılmıştır.

Şu anda kullanılan Azerbaycan bayrağı ise 18 Kasım 1991 tarihinde tam olarak resmiyet kazanmıştır. Üzerinde hilal ve sekiz köşeli yıldız bulunan mavi, kırmızı ve yeşil bayrak bir süre Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti tarafından da kullanılmıştır.

Bu yazımızda kardeş ve dost ülke Azerbaycan’ın bayrağının anlamı ve tarihi üzerine sizlere bilgiler sunduk. Bu içeriğimizin ardından “Pakistan bayrağının anlamı ve tarihi” üzerine hazırladığımızı araştırmamızı da faydalı bulacağınıza inanıyoruz.

 

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak