Gündelik hayatımızın daha yaşanılabilir hale gelmesini sağlayan araçların başında araba gelir. Arabalar artık günümüzde elimiz, kolumuz olmuş durumda. Bir yere gitmek istediğimizde, acil bir durum ile karşı karşıya kaldığımız zamanlarda, en ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda gözümüzün aradığı ilk şey araba olur. Ve bazen, bu gibi durumlarda arabamıza bindiğimizde, arabanın çalışmaması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabiliriz. Peki, arabalar neden çalışmaz?

Araç Neden Çalışmaz?

Araçların çalışmamasının birden fazla sebebi vardır. Yeni model arabalarda, araçların çalışmaması gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamız güçtür. Genellikle eski tip arabalarda sorunlar ile karşılaşabiliriz. Arabanın bir bütün olduğunu ve bütün noktalarının diğer noktaları ile bağlantılı olduğu konusunu unutmamak gerekir. Arabanın sahip olduğu motorlar, marş motoru vasıtası ile ilk dönme hareketine sahip olurlar. İlk dönme enerjisini alan motor çalışır hale gelir. Marş motoruna ise enerjiyi sağlayan ve ileten kısım ise aküdür. Bu parçalarda oluşan herhangi bir sıkıntı, bozukluk, aracınızın çalışmamasına sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir.  Yerli otomobilin fabrikası nerede?

 Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor.

 Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor.

Sürücülerin genellikle en çok karşı karşıya kaldığı sıkıntılar arasında ilk sırada yer alan kısım budur. Eğer arabanız var ise bu sıkıntı ile karşı karşıya kalmanız çok mümkündür. Arabaların çalışması için ilk ihtiyacımız olan arabanın anahtarıdır. Araba anahtarlarının içinde yer alan immoblizer algılayıcılarının arıza yapmasında kaynaklanan durumlarda, marş basılsa dahi araba çalışmaz. Bu arızada, anahtar dönerken marş motoru da gelen enerjiyi alır ve dönmeye başlar. Marş motorunun dönmesini hisseden araç ise bu sefer çalışmak için kendisini zorlar. Ateşleme kilidi açılmadığı için ise motor aktif hale gelip çalışmaz.

Çözüm olarak ise denenmesi gereken noktalardan bir tanesi; kontağın ve anahtarın güzel bir şekilde temizlenip, tekrardan denenmesidir. Eğer yedek bir araç anahtarına sahipseniz, aracınızı o anahtar ile çalıştırmanız da mümkün olabilir. Marşın basıp arabanın çalışmaması durumunu tetikleyen bir diğer nokta ise; araç yakıtının azalma durumu da olabilir.


İlginizi Çekebilir.  Flashbang Nedir, Flashbang Nasıl Çalışır?

 Marş Basmaması

Araç sahibi olanların bir diğer sık olarak karşılaştığı problem ise marşın basmamasıdır. Kontağın dönmesine rağmen arabanın tepki vermemesi durumuna ”Marşın Basmaması” denilir. Aracın içine girdiğinizde marş basmıyor, göstergeler yanıyor ve akü lambasının yanıp söndüğünü görüyorsanız; bu durum akünün bittiğini gösterir. Bu tür durumlarda çevrenizde çalışan bir araba varsa ondan akü takviyesi yapmanız gerekir veya aküyü değiştirmeniz gerekir.

 Diğer Sebepler

-Benzinli araçların çalışma prensipleri gereğince, ateşleme bobini adı verilen kısımlarda arızalar meydana gelmiş olabilir.
-Hava akışından sorumlu olan ve MAP adı verilen sensörde arızalar meydana gelmiş olabilir.
-Krank sensörü bozulmuş olabilir. Genellikle eski model arabalarda gözükür.
-Yakıt hortumunda bazı hasarlar meydana gelmiş olabilir.

İlginizi Çekebilir.  Tunceli'de kaç cami var?

Aktif link Araç Neden Çalışmaz?

 

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar