Araba alıp kiraya vermenin elbette ki bir mantığı var ama esas mevzu, yapılan işten makul bir kâr elde etmek mümkün mü? Arabayı sırf kiraya vermek için satın almak da başlı başına düşünülmesi gereken bir konu. Araba alıp kiraya vermek mantıklı mı, değil mi bunun cevabı yapılacak kiralama işleminin muhatabının kurumsal olup olmadığı, süresi ve tabi ki fiyatı gibi hususlarda saklı. Yıllık kiralama  önemli avantaj. Kurumsal firmaya kiralama ve tabi ki kasko da önemli. Ek olarak iyi bir ücret söz konusu ise tabi ki araba alıp kiraya vermek mantıklı, yani akıllı bir yatırım olacaktır. Ancak durum bu anlattığımız olumlu şartlara rağmen çok kolay ve garantili kazanç anlamı da taşımıyor. Keza her şeye rağmen ortaya çıkabilecek genel ya da kişisel sorunları da hesaba katmak gerekli. Bu açıdan bakıldığında özellikle kredi ile araç alıp kiraya vereceklerin durumu iyi düşünmeleri gerekli. Banka kredisi kullanarak araç alacakların uzun vadeli kiralama işlerini peşinen halletmeleri şart.

İlginizi Çekebilir.  Erkekler Pembe Giyer mi?

Arabasını kiraya verecek kişinin aracını kime kiralayacağı konusu önemli.  Bu ilk ve belirleyici kriteri karşılayacak en iyi seçenek devlet kurumları, belediyelerdir. Kamu olmuyorsa kurumsallığı tescilli, marka değeri yüksek firmalar seçilmeli. Arabayı alıp, bireysel olarak kişilere kısa süreliğine kiraya vermek hem risk hem de vergi sorumluluğunun dışında bir tercih. Kamu  kuruluşu ya da büyük firmalar olmasa da kasko, vergi vb sorunlarına takılmamak, gerekli şartları yerine getirecek adımları atmak doğacak büyük zararları önleyecektir.

Sonuç olarak araba kiralama da bir yatırım çeşidi olarak riskleri de beraberinde barındırır.  Bu riskleri azaltacak önlemler en başta almak önemlidir. Kasko yaparken kapsamında alınabilecek tüm teminatların olması, yıllık hatta mümkünse 3-4 yıllık kiralama sözleşmesi yapmak riskleri azaltacaktır.

İlginizi Çekebilir.  Coulomb Yasası Nedir? Coulomb Yasası Konu Anlatımı

Bu yazınız yatırım fikrinizi etkilemek değil, sadece bazı genel ve bilinen gerçeklere dikkat çekmektir.  İster ev, arsa isterseniz döviz hisse senedi ve araba alın mutlaka kendi kararınızı düşünerek, tartarak alın. Bütçenizi, ortaya çıkabilecek riskleri karşılayabilme imkanınızı mutlaka dikkate alınız. Başkalarından duyduğunuz “araba kiraladım, bedavaya geldi” veya “bir arabayla başladım 5 arabam oldu” tarzındaki ifadeleri her zaman ihtiyatla karşılayınız.

İşin hukuki boyutu ise araca verilecek zararlar vb. risklerin çok üstünde. Aracın ruhsat sahibi olarak sizin sorumluluklarınızı sıfıra indirecek hiç bir sözleşme bulunmuyor. Özellikle ölümlü ve uzuv kayıplı trafik kazalarında ilk aşamada yüklü miktarda tazminat riski var. Her ne kadar yapılan sözleşme ile rücu davası açmak ve kiraladığınız şirketten bunu alsanız bile iflasların ve firarların yaşanması risklerini de gözardı etmemelisiniz.

Sağlıklı, kazasız belasız kazançlar diliyoruz.

İlginizi Çekebilir.  POMEM ön sağlıkta nelere bakılıyor?

BİLGİTOR

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar