Ağız kokusu, kişisel olduğu kadar toplumsal özellik de taşıması açısından tedavi edilmesi gereken  olumsuz durumdur. Ağız kokusu bir hastalık mıdır? Yoksa bir hastalığın ön belirtisi midir?

Ağız Kokusu
Kişisel iletişimi olumsuz etkileyecek kadar, rahatsız bir koku sunabilen ağız kokusu sorunun çözülmesi çok önemlidir. Ağız kokusu özellikle toplu taşıma araçları ve dinlenme yerleri, toplu etkinlik ortamlarında birden çok kişiye rahatsızlık vermektedir.

İlginizi Çekebilir.  Isırgan Yemeği Tarifi

Ağızdaki kötü kokuya ağız kokusu veya halitosis denir. Ağız kokusu hastalık değildir ancak bir hastalık belirtisi olabilir.

Fizyolojik Ağız Kokusu

Her insanın ağız içinden, midesinden ve hava yollarından koku gelebilir; bu daha çok sabahları olmaktadır ancak beslenme esnasında da olabilir. Sabah kokularının nedeni söz konusu olan bölgelerde bakteriler üremekte ve gaz oluşturmaktadır. Açlık durumlarında ve özellikle oruçlularda da görülür.

Patolojik Ağız Kokusu


Diş çürükleri, ağız kokusu nedenlerinden en önde gelenleridir.

Diş çürükleri, ağız kokusuna neden olan sorunlardan biridir. Diş çürükleri tedavi edilince ağız kokusu sorunu da ortadan kalkar.

Sıklıkla bir diş ve diş eti hastalığı vardır.
Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar ağız kokusuna neden olmaktadır. Şeker hastalığı (aseton kokusu gibidir),  böbrek yetmezliği (balık kokusu gibidir), karaciğer yetmezliği, yemek borusu hastalıkları, mide hastalıklar ve, metabolizma bozukluklarda ağız kokusu sorunu ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilir.  Papatya çayının hazırlanışı, faydaları ve yan etkileri...

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir? Yapılması Gerekenler

Yemekler iyi çiğnenmelidir. Ağız bakımı, varsa diş sorunlarının giderilmesi gereklidir.
Dişlerin ve diş etlerinin bakımı önemlidir;  dişleri düzenli ve yeterli olarak fırçalamak, diş ipi, sakız çiğnemek, bol su içmek,  tarçın kullanımı yararlı olabilir.
Burun hastalıkları mutlaka tedavi edilmelidir çünkü hava yollarının açık olması esastır.
Varsa alkol ve sigara kullanımı kesilmelidir

Psikosomatik Halitosis Nedir?

Aslında gerçek bir halitosis yoktur (Psödohalitosis). Dişhekimi ve psikiatrist birlikte değerlendirmelidir.

Opr. Dr. Muharrem YILMAZ

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar