The title of the page
Kısaca

5 Aralık Kadın Hakları Günü Kısaca

5 Aralık günü “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı” tanındığı gündür. Bu nedenle her yıl 5 Aralık tarihi, Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Aralık 1934 tarihi, “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” verildiğinin resmileştiği yani kanun olarak kabul edildiğinin tarihidir. Bu önemli gelişmeden dolayı her 5 Aralık günü Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk devrimleri ile birlikte kadın-erkek eşitliğini tanıyarak, dünyaya örnek olmuştur. Kadınlara verilen haklar konusunda dünyadaki öncü ülkelerden biri olmuştur. 1926 yılında İsviçre Medeni Kanunu örnek alınmak suretiyle hazırlanan Medeni Yasa kabul edilmiştir. Böylelikle erkeğin üstünlüğünü temel alan ve benimseyen toplumsal yapının değiştirilmesi yönünde çok önemli bir adım atılmıştır. Evlilikler için resmi nikah zorunlu olmuş, erkeklerin birden fazla kadınla evlenmesi yasaklanmıştır. Yine mirastan kadınların da eşit pay alması sağlanarak önemli bir hak kaybı daha önlenmiştir. Kadınlara istedikleri işte çalışabilme özgürlüğü verilerek, onların ekonomik özgürlüğe sahip olabilme yolundaki engelleri kaldırılmıştır.
5 Aralık Kadın Hakları Günü

Bunu da Okuyabilirsin...  Ülkemizdeki Sosyal Yardımlaşma Kurumları Nelerdir?

Yine Atatürk döneminde 1930 yılında çıkarılan kanunla kadınlara belediye seçimlerinde seçme hakkı getirilmiş, 1933’de benimsenen bir başka yasayla ise kadınlarımızın muhtar seçmeleri ile köy heyetine seçilmelerinin önü açılmıştır. Nihayet bundan 5 Aralık 1934 tarihinde yapılan Anayasa değişikliği ile birlikte Türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.

5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle sivil toplum kuruluşları ve ilgili resmi kurumlarca açıklama ve değerlendirmeler yapılmaktadır. Bunlar ne yazık ki kadınların uğradığı hak kayıpları, uğradıkları şiddet ve taciz olaylarının yaygınlığını göstermektedir. Tüm dünyada kadınların maruz kaldığı şiddet, cinsel sömürü ve tacizin boyutları ürkütücüdür. Türkiye’de de son dönemdeki yasal düzenlemeler ve hukuki kararlara rağmen,  cinayete kurban gitmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tacizade Cafer Çelebi Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Kaynak: Kadın Hakları Günü

Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de 5 Aralık Kadın Hakları Günü Kısaca 1 – google play indir e1608493225897

Sitemizin Uygulaması Google Play'de 5 Aralık Kadın Hakları Günü Kısaca 1 – google play indir e1608493225897

Yorumlar

Yorumlar
Bir Yorum

  1. 5 Aralık Kadın Hakları Günü için aradığım başlıklar şöyle:
    kadın hakları tarihi, dünyada kadın hakları, kadın hakları nedir, türkiye’de kadın hakları
    ve 5 aralık kadın hakları günü kutlama programı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu