Dünya’daki Koronavirüs raporuna göre bugünün önemli gelişmeleri,

* toplam ölüm sayısı 23.698

* çin’de ölü sayısı 6. çin’de salgından ölenlerin toplamı 3.287

* italya bugün 712 yeni ölümle bildirdi ve ülkede salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 8.215’e yükseldi.

* iran bugün 157 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 2.234’e yükseldi.

* ispanya bugün 700 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 4.145’e yükseldi. böylece ülkede salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 4.000 sınırını aştı.


* fransa 365 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 1. 696′ ya yükseldi. fransa ilk kez bir günde 300 ün üzerinde ölüm bildirdi.

* amerika 266 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 1.000 sınırını aşarak 1.163’e yükseldi.

* ingiltere 115 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 578’e yükseldi.

* ülkemiz 16 yeni ölüm bildirdi ve ülkemizde salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 75’e yükseldi.

ermenistan, honduras, channel ıslands, kenya ve kazakistan ilk ölümlerini bildirdiler.

bugün salgın nedeniyle 2.422 kişi hayatını kaybetti.

italya: 8.215 ( + 712)
ispanya: 4.145 ( + 700)
çin: 3.287 ( + 6)
iran : 2.234 ( + 157)
fransa : 1.696 ( + 365)
amerika: 1.176 ( + 266)
ingiltere: 578 ( + 115)
hollanda: 434 ( +78)
almanya: 239 ( + 33)
belçika: 220 ( + 42)
isviçre: 191 ( + 38)
güney kore : 131 ( + 5)
endonezya: 78 ( + 20)
brezilya : 77 ( + 18)
türkiye: 75 ( +16)
isveç: 71 ( + 9)
portekiz: 60 ( +17)
avusturya: 49 ( +19)
japonya : 47 ( + 2)
filipinler : 45 ( + 7)
danimarka: 41 ( + 7)
kanada: 37 ( + 7)
ırak: 36 ( + 7)
ekvador: 34 ( + 6)
yunanistan: 26 ( + 4)
cezayir: 25 ( + 4)
mısır: 24 ( + 3)
malezya: 23 ( + 3)
romanya: 22 ( + 7 )
san marino: 21
polonya: 16 ( + 2)
hindistan: 16 ( + 5)
norveç: 14
avusturalya: 13 ( + 5)
dominik cumhuriyeti: 10
macaristan: 10
fas: 10 ( + 4)
peru: 9
çekya: 9 ( + 3)
irlanda: 9 ( + 2)
lüksemburg: 9 ( + 1)
pakistan: 9 ( + 1)
panama: 8
arjantin: 8
israil: 8 ( + 3)
sırbistan: 7 ( + 3)
lübnan: 6
slovenya: 6 ( + 1)
kolombiya: 6 ( + 2)
meksika: 6 ( + 1)
arnavutluk: 6 ( + 1 )
tunus: 5
bangladeş: 5
finlandiya: 5 ( + 2)
ukrayna: 5 ( + 1)
litvanya: 4
hong kong : 4
burkina faso: 4
tayland: 4
bahreyn: 4
şili: 4 ( + 1)
kuzey ve güney kıbrıs : 3
bulgaristan: 3
kazakistan: 3
rusya: 3
kuzey makedonya: 3
bosna hersek: 3
gana: 3
paraguay : 3
suudi arabistan: 3 ( + 1)
azerbaycan: 3 ( + 1)
andorra: 3 ( + 2)
polonya: 2
tayvan : 2
kosta rika: 2
singapur: 2
mauritius : 2
porto riko: 2
izlanda: 2
birleşik arap emirlikleri : 2
afganistan: 2
hırvatistan: 2 ( + 1)
guyana: 1
sudan: 1
cayman adaları: 1
guatemala: 1
martinik: 1
moldova: 1
curaçao: 1
gabon: 1
guam: 1
nijerya: 1
montenegro: 1
zimbabwe: 1
gambia: 1
estonya: 1
filistin: 1
ermenistan : 1
kazakistan : 1
kenya: 1
diamond princess : 10

* içişleri bakanı süleyman soylu, “semt pazarlarını yasaklamayacağız ama tedbirleri artıracağız, giriş çıkışları kontrol altına almaya çalışacağız.” dedi.

* salgın nedeniyle ülkelerinin hava sahasını kapatmasının ardından istanbul havalimanı’nda mahsur kalan cezayir, ürdün ve tunusluların da bulunduğu 1500 yolcu otobüslerle karabük’e gönderilecek ve bir yurtta karantinaya alınacak.

* vestel, avrupa’dan gelen siparişlerin ertelenmesi üzerine üretime bir hafta ara vereceğini duyurdu.

* solunum cihazları resmi gazete’de yayımlanan kararla, ihracı ön izne bağlı ürünler arasına alındı.

İlginizi Çekebilir.  22 Mart Dünya'daki Koronavirüs Raporu

* çevre ve şehircilik bakanı murat kurum “koronavirüs tedbirleri kapsamında toki ve emlak konut’tan ev alan vatandaşlarımızın bu süreçte mağdur olmamaları için nisan ve mayıs ayı konut taksitlerini erteliyoruz.” açıklamasında bulundu.

* kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti’nde salgın nedeniyle alınan ekonomik önlemler kapsamında başbakan, bakanlar ve milletvekillerinin maaşlarından yüzde 56 kesinti yapılması kararlaştırıldı.

* abd senatosu, tarihi 2 trilyon dolar coronavirüs yardım paketi tasarısını onayladı. yardım paketi ile abd vatandaşı yetişkinler için 1,200$, çocuklar için 500$ yardım verilecek, işletmeler, şehirler ve eyaletler için 500 milyar $ bir kredi programı oluşturacak ve küçük işletmeler için 367 milyar $ bir destek fonu sağlanacak.

* abd başkanı trump “ab tarafından haksızlığa uğradık. dünyanın en iyi tıbbi malzemelerini üretiyoruz. ab, bizim malzemelerimiz daha iyi olmasına rağmen bizden satın almıyor.” diyerek tepki gösterdi. trump, new york, teksas, kaliforniya, washington ve louisiana da dahil olmak üzere eyaletler için “felaket durumu” ilan etti.

* abd’de önde gelen tv kanalları msnbc, cnn, abc, cbs news & nbc, uzmanların coronavirüs uyarılarını hafife alıp çelişki yaratan başkan trump’un basın toplantısını “kamu sağlığına ilişkin dezenformasyon içerdiği” için yarıda kesti.

* abd de teksas vali yardımcısı dan patrick’in “yaşlılar ölmeye hazır, bütün ülkeyi feda etmeyelim.” sözleri tepkilere neden oldu.

* abd’nin londra büyükelçisi woody johnson, çin’in coronavirüs salgını hakkındaki bilgileri bastırarak dünyayı tehlikeye attığını ve böylece salgının sınırlarının çok ötesine yayılmasına izin verdiğini söyleyerek çin’i suçladı.

* abd’de salgın nedeniyle vaka ve ölü sayısının her gün artmasıyla internet siteleri üzerinden hazırlanan vasiyetnamelerde % 143 lük artışla patlama yaşanıyor.

* abd’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları bir önceki haftaya göre 3 milyon artışla, 3 milyon 283 bin olarak rekor seviyede gerçekleşti.

* amerikan savunma bakanlığı gazilerine 20 milyar dolar ihtiyaç yardımında bulunma kararı aldı.

* kanadalı hokey ekipman üreticisi bauer üretim hattını tıbbi çalışanlar için yüz maskeleri yapmak üzere değiştiriyor.

* almanya’da ilk türk büyükşehir belediyesi başkanı olan hannover büyükşehir belediye başkanı belit onay’ın coronavirüs testi pozitif çıktı.

* almanya haftada 500 bin teste çıkmayı hedefliyor ve bunun ülkenin ölüm oranlarını minimum da tutmak için en önemli şeyin erken teşhis şansı olduğunu düşünüyor. almanya, faaliyet ve etkinlikleri askıya alınan sanatçıları desteklemek amacıyla 50 milyar euro’luk yardım paketi açıkladı.

* kenya’da tüm bar ve restoranlar kapatıldı, kiliselerde ve camilerde tüm hizmetler durduruldu. tüm uluslararası yolcu uçuşlarında askıya alındı ve kargo taşımacılığı dışında komşu ülke uganda’yla da sınırlar kapatıldı. bu arada almanya ve kenya arasında kayıp 6 milyon maske olayında birbirini suçlama devam ediyor.

* iran, dünyanın en büyük alışveriş merkezi olarak nitelendirilen ıran mall’ı virüs vakalarının tedavisi için hastaneye çevirdi.

* ingiltere’de sağlık çalışanları ve güvenlik ekipleri gibi mesai yapan görevliler üzerine bilerek öksürme ya da aksırma hareketinde bulunanlara iki yıla kadar hapis cezası verilecek.

İlginizi Çekebilir.  İncir çekirdeği yağının faydası ve kullanımı

* ispanya’da başbakan yardımcısı carmen calvo, virüs için pozitif test eden üçüncü kabine üyesi oldu. silahlı kuvvetler şefi miguel villarroya, ordunun nato’dan vantilatörler, koruyucu giysiler ve test kitleri istediğini söyledi. ispanya’da evsizlerin faydalandığı aş evleri kapatıldığı ve sokaklarda da onlara yardım edecek kimse kalmadığı için bir sevgi evi evsizler için yatakhaneye çevrildi.

* italya, yunanistan’a gönderilecek olan 2000 solunum cihazına el koydu.

* italya’da rahipler cenaze törenlerine başkanlık ediyorlar, hastaları rahatlatıyorlar ancak çoğu zaman kendileri yaşlılar ve risk grubundalar. italya’da şimdiye dek salgının yoğun olarak yaşandığı bölgelerde 67 rahip virüs nedeniyle hayatını kaybetmiş.

* ıtalya’da evde kullanılan elektrik fiyatlarında %18,3 ve gaz fiyatında ise %13,5 indirim yapıldı.

* fransa nice’ta gençler mahalleleri aralarında bölüşmüşler, gönüllü olarak her gün yaşlıların alışverişini yapıyorlar. fransa’da covıd-19 hastaları, hastanelerin vaka sayısıyla başa çıkmakta zorlandığı alsace bölgesinde özel donanımlı yüksek hızlı trenle taşınacak. hastalar trenle hastanelerin daha fazla yedek kapasiteye sahip bölgelerine aktarılmaya başlandı.

* hindistan, yoksul vatandaşlar için 22 milyar dolarlık ekonomik yardım paketi açıkladı.

* izlanda da bilim adamları yaptıkları testler sonucunda pozitif çıkanlarda , virüsün 40 değişik mutasyonunu gözlemlediklerini ileri sürdüler.

* bolivya’da salgın nedeniyle acil durum ilan edildi ve ülke sınırlarının kapatması kararı alındı.

* yeni zelanda’da salgın nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

* çin, salgının uluslararası yayılımı nedeniyle yabancıların girişini yasakladı.

* ırak hükumeti, ülke çapında bir kilitlenmeyi 11 nisan’a kadar uzatacağını açıkladı.

* latin amerika ülkesi brezilya’daki en büyük kongre merkezlerinden biri karantina hastanesine dönüştürülüyor. tesis, 1.800 hastane yatağıyla tamamen coronavirüslü hastaların tedavisine ayrılacak.

* rusya savunma bakanlığı, ülke çapında coronavirüs hastaları için yapılacak 16 geçici saha hastanesinin inşasına 8.8 milyar ruble ayırdı. rusya cuma günü itibariyle, yurt dışındaki vatandaşlarını ülkeye getiren uçuşlar hariç, tüm planlı ve charter uçuşları iptal etti.

* hindistan’da ev sahipleri, çevreye virüs bulaştıracakları endişesiyle doktorları evden atıyor. yeni delhi’de 3, haydarabad’da 15 doktor evlerinden taşınmaya zorlandı. tabibler odası hükumetten olaya müdahale etmesini istedi.

* tunus’ta çoğunlukla kadınlardan oluşan 150 kişi ülkelerinin salgınla mücadelesine yardımcı olmak için maskeler gibi koruyucu giysiler yapmak için bir ay boyunca kendilerini bir fabrikada izole ettiler.

* belçika’da başkentinin güneyinde bulunan 1.000 yataklı bir eğitim hastanesi olan erasmus direktörü dr jean-michel hougardy, bir savaşa hazırlanıyormuşçasına hazırlık yaptıklarını söyledi.

* mısır’da en çok turist yoğunluğunun yaşandığı piramitler bölgesi dezenfekte edildi.

* afganistan, coronavirüs yayılımını önlemek için 10.000 mahkum serbest bırakacağını açıkladı.

* filipinler’de coronavirüsten şimdiye dek 9 doktorun öldüğü, hastanelerin hastalarla dolduğu ve sağlık görevlilerinin ön saflarda savaşırken koruma eksikliğinden şikayetçi olduğu belirtildi.

* the walking dead’in meşhur sahnesini hatırlayalım.

bugün itibariyle dünya genelindeki vaka sayısı 500.000 sınırını aştı.

amerika bugün en çok vaka bildiren ülke oldu. ülkedeki vaka sayısı 80.000 sınırını aştı ve italya ile çin’i geçerek en çok vakaya sahip ülke konumuna geldi.

İlginizi Çekebilir.  Renk Körlüğü Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

italya bugün vaka sayısında 80.000 sınırını aştı büyük ihtimalle yarın çin’i geçecek.

ispanya vaka sayısında 50.000 sınırını aştı.

almanya vaka sayısında 40.000 sınırını aştı.

ingiltere vaka sayısında 10.000 sınırını aştı. böylece vaka sayısında güney kore’yi geçtiler.

tayland, romanya ve suudi arabistan’da vaka sayıları 1.000 i aştı.

ülkemizde bugün 1.196 yeni vaka bildirildi ve vaka sayısı 3.629’a yükseldi.

dünya genelinde görülen vaka sayıları,

amerika: 81. 896 ( + 13.685)
çin: 81.285 ( + 67)
italya: 80. 589 ( + 6.203)
ispanya : 56.197 ( + 6.682)
almanya : 43.646 ( + 6.323)
iran: 29.406 ( + 2.389)
fransa: 29.155 ( + 3.922)
isviçre: 11.712 ( + 815)
ingiltere: 11.658 ( + 2.129)
güney kore : 9.241 ( + 104)
hollanda: 7.431 ( + 1.019)
avusturya : 6.842 ( + 1.259)
belçika: 6.235 ( + 1.298)
kanada: 3.897 ( + 488)
türkiye: 3.629 ( + 1.196)
portekiz: 3.544 ( + 549)
norveç : 3.316 ( + 232)
isveç: 2.840 ( + 314)
avustralya: 2.806 ( + 130)
israil : 2.666 ( + 297)
brezilya: 2.611 ( + 57)
malezya: 2.031 ( + 235)
çekya: 1.925 ( + 271)
danimarka: 1.877 ( + 153)
irlanda: 1.564
lüksemburg: 1.453 ( + 120)
japonya : 1.399 ( + 92)
ekvator: 1.382 ( + 171)
şili: 1.306 ( + 164)
pakistan: 1.179 ( + 116)
polonya: 1.163 ( + 112)
tayland: 1.045 ( + 111)
romanya: 1.029 ( + 123)
suudi arabistan: 1.012 ( + 112)
finlandiya: 958 ( + 78)
güney afrika: 927 ( + 218)
endonezya: 893 ( + 103)
yunanistan: 892 ( + 71)
rusya: 840 ( + 182)
izlanda: 802 ( + 65)
hindistan : 722 ( + 65)
filipinler: 707 ( + 71)
singapur: 683 ( + 52)
peru: 580 ( + 100)
slovenya: 562 ( + 34)
panama: 558 ( + 115)
katar: 549 ( + 12)
estonya: 538 ( + 134)
arjantin: 502 ( + 115)
hırvatistan: 495 ( + 53)
dominik cumhuriyeti: 488 ( + 96)
meksika: 475 ( + 70)
kolombiya: 470
bahreyn: 458 ( + 39)
sırbistan: 457 ( + 73)
mısır: 456
hong kong: 453 ( + 42)
ırak : 382 ( + 36)
lübnan: 367 ( + 35)
cezayir: 367 ( + 65)
birleşik arap emirlikleri: 333
litvanya: 290 ( + 16)
ermenistan: 290 ( + 25)
yeni zelanda: 283 ( + 78)
fas: 275 ( + 50)
bulgaristan: 264 ( + 22)
macaristan: 261 ( + 35)
tayvan: 252 ( + 17)
letonya: 244 ( + 23)
kosta rika: 231 ( + 30)
slovakya: 226 ( + 10)
andorra: 224 ( + 36)
uruguay: 217 ( + 28 )
ürdün: 212 ( + 40)
san marino: 208 ( + 21)
kuveyt : 208 ( + 13)
kuzey makedonya: 201 ( + 24)
tunus : 200 ( + 27)
bosna hersek: 189 ( + 13)
moldova: 177 ( + 28)
arnavutluk: 174 ( + 28)
vietnam: 153 ( + 5)
burkino faso : 152 ( + 6)
güney ve kuzey kıbrıs: 146 ( + 14)
faeroe adaları: 140 ( + 8)

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar