Eğitim Kültür Sanat

23 Nisan 1920 Yılında Ne Oldu?

23 Nisan 1920, Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu anlayışının tüm dünyaya gurur ve onurla takdimidir. Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi açılmış ve Türk halkının egemenliği tüm dünyaya ilân edilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924 tarihinde  ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bundan 5 yıl sonra da 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979 yılında da Türkiye’nin öncülüğünde altı ülkenin katılmasıyla uluslararası bir boyuta kavuşmuştur. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri için her sene ülkemize, ortalama olarak  kırkın üzerinde ülkeden çocuk gelmekte ve Türk çocuklarının misafiri olmaktadır. Türkiye, Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülkedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ara Tatil Döneminde Yapılabilecek 10 Etkinlik

23 Nisan niçin bayramdır

Milletin egemenliği kavramı Türk milleti tarafından en çok benimsenen önemli bir değere dönüşmüştür. 23 Nisan’ın milletin kalbindeki sarsılmaz yeri de bundan kaynaklanır. Bağımsızlığımızın sarsılmaz ifadesi olarak ve en önemli simgesi olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan’ı belleklerimizden silinmez hale getirmiştir. Bu coşku için her yıl yurdumuzda ve yurt dışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda ve okullarımızda ifadesini bulmaktadır..

Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Le Monde Gazetesine Göre Son 10 Yılın En İyi Filmleri

Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.

Atatürk diyor ki:

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak