Sağlık

22 Mart Dünya’daki Koronavirüs Raporu

bugünün önemli gelişmeleri,

* toplam ölüm sayısı 12.979

* çin’de ölü sayısı 7. çin’de salgından ölenlerin toplamı 3.255

* italya bugün yine rekor sayıda ölüm bildirdi. 793 yeni ölümle birlikte ülkede salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 4.825’e yükseldi. italya’daki durumun ciddiyetini şöyle ifade edeyim, artık neredeyse her 2 dakikada 1 kişi hayatını kaybediyor.

* iran bugün 123 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 1.556’ya yükseldi.

* ispanya bugün 285 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 1.378’e yükseldi.

* fransa ilk kez 100’ün üzerinde ölüm bildirdi. 112 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 562’ye yükseldi.

* amerika 55 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 288’e yükseldi.

* ingiltere 56 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 233’e yükseldi.

* almanya 16 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 84’e yükseldi. güney kore 8 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 102’ye yükseldi. isviçre 19 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 75’e yükseldi. hollanda 30 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 136’ya yükseldi. belçika 30 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 67’ye yükseldi.

* ülkemiz 12 yeni ölüm bildirdi ve ülkemizde salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 21’e yükseldi.

isveç 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 20’ye yükseldi. danimarka 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 13’e yükseldi. portekiz 6 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 12’ye yükseldi. kanada 6 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 18’e yükseldi. japonya 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 36’ya yükseldi. brezilya 7 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 18’e yükseldi. yunanistan 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 13’e yükseldi. endonezya 6 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 38’e yükseldi. filipinler 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 19’a yükseldi. mısır 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 10’a yükseldi. san marino 6 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 20’ye yükseldi. cezayir 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 15’e yükseldi.

avusturya 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 8’e yükseldi. malezya 5 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 8’e yükseldi. lüksemburg 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 8’e yükseldi. ekvator 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 7’ye yükseldi. meksika 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 2’ye yükseldi. arjantin 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 4’e yükseldi. dominik cumhuriyeti 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3’e yükseldi. burkino faso 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3’e yükseldi. bangladeş 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 2’ye yükseldi. peru 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 5’e yükseldi.

singapur ilk ölümlerini bildirdi, 2 ölüm birden bildirdiler. mauritius (51 yaşında), finlandiya, izlanda, bosna hersek, şili, gana ve paraguay ilk ölümlerini bildirdiler.

bugün salgın nedeniyle 1.599 kişi hayatını kaybetti. bugün ilk defa salgın nedeniyle bir günde 1.500 den fazla kişi hayatını kaybetti.

italya: 4.825
çin: 3.255
iran : 1.556
ispanya: 1.378
fransa : 450
amerika: 288
ingiltere: 233
hollanda: 136
güney kore : 102
almanya: 84
isviçre: 75
belçika: 67
endonezya: 38
japonya : 36
türkiye: 21
isveç: 20
san marino: 20
filipinler : 19
brezilya : 18
kanada: 18
ırak: 17
cezayir: 15
danimarka: 13
yunanistan: 13
portekiz: 12
mısır: 10
avusturya: 8
malezya: 8
lüksemburg: 8
norveç: 7
avusturalya: 7
ekvador: 7
polonya: 5
hindistan: 5
peru: 5
hong kong : 4
lübnan: 4
macaristan: 4
arjantin: 4
bulgaristan: 3
irlanda: 3
ukrayna: 3
kazakistan: 3
pakistan: 3
fas: 3
dominik cumhuriyeti: 3
burkina faso: 3
polonya: 2
arnavutluk: 2
tayvan : 2
kosta rika: 2
singapur: 2
meksika: 2
bangladeş: 2
tayland: 1
panama: 1
azerbaycan: 1
guyana: 1
sudan: 1
slovenya: 1
bahreyn: 1
pakistan: 1
cayman adaları: 1
guatemala: 1
martinik: 1
moldova: 1
rusya: 1
hırvatistan: 1
tunus: 1
curaçao: 1
sırbistan: 1
gabon: 1
israil: 1
mauritius : 1
finlandiya: 1
izlanda: 1
bosna hersek:1
paraguay : 1
şili: 1
gana: 1
diamond princess : 8

Bunu da Okuyabilirsin...  Mutlu Olmak İçin Sağlıklı Olmak Şart

* ülkemiz 277 yeni vaka bildirdi ve ülkemizdeki toplam vaka sayısı 947’ye yükseldi.

* içişleri bakanlığı, “bu gece yarısı saat 24.00 itibariyle 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları sınırlandırıldı.” diye duyurdu. ayrıca berber, kuaför, güzellik merkezlerinin faaliyetleri bugün saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulacak.

* içişleri bakanlığı 81 il valiliğine korona virüs salgını ile mücadele kapsamında ek bir genelge gönderdi. genelgede, “bugün gece yarısı saat 24:00 itibariyle içkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri iş yerleri, sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet verecek. bu nedenle lokanta/restoranlar ile pastane ve benzeri iş yerlerinin oturma alanlarını kaldırmaları sağlanacak, bu alanlara müşteri kabul etmemeleri konusunda gerekli işlemler yapılacak” denildi.

* dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu “ 7 ülkeden 3 bin 358 öğrenci getirilerek, karantinaya alınacak.” diye duyurdu.

* bugün saat 17.00 itibarıyla 46 ülkeye daha uçuşlar durduruldu. böylece türkiye’nin uçuşları durdurduğu ülke sayısı 68’e çıktı. almanya, angola, avusturya, azerbaycan, bangladeş, belçika, birleşik arap emirlikleri, birleşik krallık, cezayir, cibuti, çad, çekya, çin, danimarka, dominik, ekvator, ekvator ginesi, fas, fildişi sahili, filipinler, finlandiya, fransa, guatemala, güney kore, gürcistan, hindistan, hollanda, ırak, iran irlanda, ispanya, isveç, isviçre, italya, kamerun, kanada, karadağ, kazakistan, kenya, kktc, kolombiya, kosova, kuveyt, kuzey makedonya, letonya, lübnan, macaristan, mısır, moğolistan, moldova, moritanya,nepal, nijer, norveç, özbekistan, panama, peru, polonya, portekiz, slovenya, sri lanka, sudan, suudi arabistan, tayvan, tunus, ukrayna, umman ve ürdün.

* havaları güzel bulan milletin piknik yerlerine akın etmesi üzerine tarım ve orman bakanlığı, park ve mesire alanlarında mangal ve piknik yapılmasını yasakladı.

* burdur’un bucak ilçesinde, yurt dışından dönmelerine rağmen, 14 gün evden çıkmama kuralına uymayan 12 kişiye toplam 5 bin 976 lira para cezası verildi. sivas’ta, 14 gün kuralına uymayarak evlerinden çıkan 3 kişiye 3150’şer tl idari para cezası uygulandı.

* onur air, tüm uçuşlarını durdurma kararı aldı.

* vodafone, logosunu “evdekal” diye değiştirince turkcell’de logosonu “evdehayatvar” diye değiştirdi.

* türk hava yolları, 65 yaş üstü yolcularına tüm uçuşları yasakladı.

* bulgaristan savunma bakanı krasimir karakaçanov ” maske konusunda bize türkiye yardım ediyor, avrupa tek bir maske göndermedi.” açıklamasında bulundu.

* abd başkanı trump “ sıtma ilaçlarını dağıtıyoruz. new york 10 bin ünite alacak. ne kaybedebiliriz ki?” açıklamasında bulundu. “ cnn bunu pek söylemez tabi. ama sınırları kapatarak insanları kurtaran bendim. belki bunun da haberini yapmak istersiniz.” diyerek dün tartıştığı gazeteciye gönderme yaptı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kinoa pilavı tarifi

* italyan yetkililer solunum cihazları için umutsuzca yardım istiyor. bologna merkezli bir şirket “ genellikle ayda 160 makine üretiyoruz. ama şimdi hedefimiz, dört ayda 2.000 makine üretmek.” diyerek üretimlerini üç kattan fazla arttırdıklarını söyledi. kıtlıkların ortasında hükumetler, potansiyel hayat kurtarıcı solunum makinelerinin üretimini hızlandırmak umuduyla ordudan yardım almaya, diğer üreticilere katılmaya ve hatta 3d baskı yapmaya çalışıyor.

ingiltere’deki solunum tıbbı ve kritik bakım danışman doktoru rahuldeb sarkar, “y oğun bakım popülasyonu arasındaki ölüm oranı% 50-60 olarak tahmin ediliyor.” dedi. kritik bir hasta cihaza bağlanmazsa birkaç saat içinde ölür.” almanya’da hükumet, draegerwerk’den 10.000 makine sipariş etti ki bu da şirketin bir yıllık normal üretimine eşdeğer.

abd’de hastaneler, hala çalışan ancak modern cihazların haricinde kullanımı terk edilmiş olan eski cihazları da yeniden konuşlandırmayı düşünürken, abd savunma bakanlığı 2.000 cihaz bağışladı. hastaneler ayrıca anestezi uygulayan makineleri yeniden tasarlamaya çalışıyorlar.

* ispanya’da sağlık sistemi çökmek üzere, ispanyol gazetesi “el pais” cumartesi günü “ispanya şimdi coronavirüs krizinin en karanlık aşamasına giriyor.” diye yazdı. ispanya’da şu anda 4.400 yoğun bakım yatağı var. madrid bölgesi, şehrin eteklerindeki ıfema sergi merkezinin 5.500 yataklı geçici bir hastaneye dönüştürüleceğini duyurdu. burada yoğun bakım hastalarına da bakılabilir. bu arada, birkaç otel daha hafif semptomları olan hastalar için karantina istasyonlarına dönüştürüldü.

* italya sağlık bakanı walter ricciardi güney kore’nin yaptığı gibi çok test ve pozitif vakaları izole etme uygulamasına geçmek için yasal hazırlıklara başladıklarını duyurdu.

* pakistan sivil havacılık kurumu, salgın sebebiyle tüm uluslararası uçuşların 4 nisan’a kadar durdurulduğunu açıkladı.

* iran, abd’nin uyguladığı yaptırımların ingiltere’den satın alınan milyonlarca maskenin ülkelerine gelmesini engellediğini iddia ediyor.

* gürcistan cumhurbaşkanı salome zurabişvili, salgın nedeniyle 21 nisan’a kadar olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. 10’dan fazla kişinin bir araya gelmesi, yabancıların ülkeye girişi yasak. market, eczane ve benzin istasyonu dışındaki iş yerleri kapalı kalacak.

* kırgızistan başbakanı muhammetkalıy abulgaziyev, ülkede salgın nedeniyle olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

* ürdün’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. yasağa uymayanlar için bir yıl hapis cezası uygulanması gündemde.

* kolombiya’da 13 nisan’a kadar ülke çapına sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

* azerbaycan’da kafe, restoran, çay evi, internet kafe ve diğer halka açık ikram kuruluşlarının çalışma saatleri 22 mart tarihinden itibaren 09:00-15:00

* macaristan olağanüstü hal durumunu salgın tehlikesi geçene kadar süresiz hale getirmeyi tartışıyor.

* ukrayna içişleri bakanlığı, ülkede uygulanan karantina sürecinde işçileri kanunsuz olarak işten çıkaran şirketlere para cezası kesileceğini duyurdu.

* norveç parlamentosu hükumete salgınıyla mücadele için acil durum yetkisi vermeyi kabul etti.

* iran’da virüsten koruduğu söylentisi yüzünden kullandıkları sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısı 194’e yükseldi.

* arjantin’de polis, salgın sebebiyle zorunlu karantinaya uymayan ve parklarda gezen kişileri böyle kovaladı.

* küba, salgın nedeniyle sınırlarını yabancılara kapatma kararı aldı.

* brezilya sağlık bakanı luiz henrique mandetta nisan ayı sonunda sağlık sistemlerinin çökeceğini tahmin ediyor.

* dubai kralı şeyh muhammed bin raşid el maktum yerel bankalardan salgın nedeniyle zor durumda olan şirketlere yardım önlemleri sunmalarını istedi.

Bunu da Okuyabilirsin...  Çocuklarda Altını Islatma Problemi, Nedenleri ve Tedavi

bugün itibariyle dünya genelindeki vaka sayısı 300.000 sınırını geçti.

* italya 6.557 yeni vaka bildirdi ve böylelikle ülkedeki vaka sayısı 50.000 i aşmış oldu.

* ispanya 3.803 yeni vaka bildirdi ve böylelikle ülkedeki vaka sayısı 25.000 i aştı.

* amerika 4.733 yeni vaka bildirdi.

* almanya 2.236 yeni vaka bildirdi ve böylelikle ülkedeki vaka sayısı 20.000 i aştı.

* iran’da 966 yeni vaka ve böylece ülkedeki vaka sayısı 20.000 i aştı.

* fransa’da 1.847 yeni vaka.

* güney kore’de 147 yeni vaka.

* isviçre’de 874 yeni vaka.

* ingiltere’de 1.035 yeni vaka.

* hollanda’da 637 yeni vaka.

* avusturya’da 198 yeni vaka.

* belçika’da 558 yeni vaka.

* norveç’te 179 yeni vaka.

* isveç’te 125 yeni vaka.

* danimarka’da 71 yeni vaka.

* türkiye’de 277 yeni vaka.

* portekiz’de 260 yeni vaka.

* malezya’da 153 yeni vaka.

* kanada’da 58 yeni vaka. böylelikle ülkedeki vaka sayısı 1.000 i aştı.

* avustralya’da 144 yeni vaka. böylelikle ülkedeki vaka sayısı 1.000 i aştı.

* brezilya ve kolombiya’da 51 yeni vaka. böylelikle brezilya’daki vaka sayısı 1.000 i aştı.

* çekya’da 162 yeni vaka.

* israil’de 178 yeni vaka.

* irlanda’da 102 yeni vaka.

* pakistan’da 233 yeni vaka.

* lüksemburg’da 186 yeni vaka.

* şili’de 103 yeni vaka.

* finlandiya’da 73 yeni vaka.

* ekvator’da 80 yeni vaka.

* polonya’da 67 yeni vaka.

* izlanda’da 64 yeni vaka.

* endonezya’da 81 yeni vaka.

* tayland’da 89 yeni vaka.

* romanya’da 59 yeni vaka.

* hindistan’da 83 yeni vaka.

* filipinler’de 77 yeni vaka.

* rusya, lübnan 53 yeni vaka.

* hırvatistan’da 76 yeni vaka.

dünya genelinde görülen vaka sayıları,

çin: 81.008
italya: 53.578
ispanya : 25.374
amerika: 24.116
almanya : 22.084
iran: 20.610
fransa: 14.459
güney kore : 8.799
isviçre: 6.489
ingiltere: 5.018
hollanda: 3.631
avusturya : 2.847
belçika: 2.815
norveç : 2.138
isveç: 1.764
danimarka: 1.326
portekiz: 1.280
malezya: 1.183
kanada: 1.145
avustralya: 1.072
japonya : 1.046
brezilya: 1.021
çekya: 995
türkiye: 947
israil : 883
irlanda: 785
pakistan: 734
lüksemburg: 670
şili: 537
yunanistan: 530
finlandiya: 523
ekvator: 506
polonya: 492
katar: 481
izlanda: 473
endonezya: 450
singapur: 432
tayland: 411
suudi arabistan: 392
slovenya: 383
romanya: 367
hindistan : 332
bahreyn: 310
filipinler: 307
rusya: 306
estonya: 306
mısır: 294
hong kong: 273
peru: 263
güney afrika: 240
lübnan: 230
ırak : 214
hırvatistan: 206
meksika: 203
panama: 200
kolombiya: 196
slovakya: 178
kuveyt : 176
sırbistan: 171
bulgaristan: 163
ermenistan: 160
arjantin: 158
tayvan: 153
birleşik arap emirlikleri: 153
san marino: 151
cezayir: 139
letonya: 124
kosta rika: 117
dominik cumhuriyeti: 112
uruguay: 110
macaristan: 103
ürdün: 99
vietnam: 94
bosna hersek: 93
faeroe adaları: 92
andorra: 88
fas: 86
kuzey makedonya: 85
güney ve kuzey kıbrıs: 84
litvanya: 83
brunei: 83
moldova: 80
sri lanka: 77
arnavutluk: 76
belarus: 76
malta: 73
venezuela: 70
burkina faso: 64
tunus: 60
azerbaycan: 53
kamboçya: 53
kazakistan: 53
yeni zelanda: 52
umman : 52
filistin: 52
guadeloupe: 51
gürcistan: 49

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak