Kimdir?

2. Kılıç Arslan Kimdir, Neler Yapmıştır? Kılıç Arslan Hakkında Her Şey

2. Kılıç Arslan Kimdir, Neler Yapmıştır? Kılıç Arslan Hakkında Her Şey 1 – 2. Kılıç Arslan Kimdir Neler Yapmıştır Kılıç Arslan Hakkında Her ŞEy

2. Kılıç Arslan Kimdir, Neler Yapmıştır?

1. Mesut’un oğludur. 1144’te Elbistan Meiikliği’ne getirildi. I. Mesut’un Toroslar ve Antitoroslar üzerinde yaptığı seferlere katıldı. Babasının ölümü üzerine 40 yaşında tahta çıktı, sultanlığına karşı çıkan kardeşlerinden Dolak’ı safdışı etti; ama öteki kardeşi Ankara ve Çankırı Meliki Şehinşah’m ayaklanmasına engel olamadı.

Bizans’ı ve Anadolu’daki Türkmen beylerini sindirmek istiyordu. Bu amaçla önce Antep’i aldı (1157). Sonra Bizans İmparatoru Manuel Komnenos’la Eskişehir dolaylarında yaptığı savaşı kazandı. Fakat Anadolu’da sağlam bir birlik gerçekleştirmek isteyen II. Kılıç Arslan barıştan yanaydı. Bu nedenle İstanbul’a giderek Bizans İmparatoru’yla görüştü ve aralarındaki savaş durumunu sona erdirdi. 1175 yılında Danişmendoğullarını ortadan kaldırarak Anadolu’daki birliği sağladı. Fakat Selçuklular’ın bu denli güçlenmesi Bizans’ın hoşuna gitmedi. Nitekim İmparator Manuel’in komutasındaki büyük bir Bizans Ordusu savaş için harekete geçti, önce akıncılarla yıpratılan Bizanslılar, daha sonra Denizli yakınlarında bulunan Miryakefalon’daki bir dağlık bölgede sıkıştırıldılar; Bizans Ordusu ikiye bölündü, bir bölümü yok edilirken öteki bölümü kuşatıldı. İmparator Manuel tutsak düşmekten kurtulmak için kaçmaya hazırlanırken II. Kılıç Arslan, Malazgirt’teki Alparslan’ı hatırlatan ölçülülükte bir barış önerisinde bulundu. Bu öneriye göre Manuel fidye ödeyecek ve Eskişehir ile Sublaion kalelerini yıkacaktı. Manuel bu öneriyi seve seve kabul etti. Miryakefalon Zaferi Bizans’ın Türkler’i Anadolu’dan çıkarmak umutlarına son verdi.

Bunu da Okuyabilirsin...  Hivda Zizan Alp

Anadolu Selçuklu sultanlarının en büyüklerinden biri olan II. Kılıç Arslan, Danişmendliler’i ortadan kaldırarak Anadolu’daki Türk siyasi birliğinin temellerini atarak ve Bizans’ı Anadolu Selçuklu Devleti için bir tehlike olmaktan çıkarmıştır.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak