Sağlık

19 Mart Dünya’daki Koronavirüs Durumu

18 Mart 2020 Koronavirüs ile ilgili bugün tüm Dünya’daki Gelişmeler Şöyle:

* toplam ölüm sayısı 8.911

* çin’de ölü sayısı 11. çin’de salgından ölenlerin toplamı 3.237

* italya bugün bir rekor daha kırarak 475 yeni ölüm bildirdi ve ülkede salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 2.978’e yükseldi.

* iran bugün 147 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 1.135’e yükseldi. böylelikle iran’da salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 1.000 i aşmış oldu.

* ispanya bugün 105 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 638’e yükseldi.

* fransa 89 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 264’e yükseldi.

* almanya 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 28’e yükseldi. güney kore 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 84’e yükseldi. amerika 26 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 127’e yükseldi. bunlardan yaşları bildirilmiş olanlar, 60, 90 yaşında iki kadın ve 96, 90, 80 ,77 ve iki tane 50 yaşlarında erkekler. isviçre 6 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 33’e yükseldi. ingiltere 33 yeni ölüm bildirdi, bunlardan biri astım hastası olan 54 yaşında bir türk ve ülkedeki sayı 104’e yükseldi. böylelikle ingiltere g.kore’yi geçmiş oldu. hollanda 15 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 58’e yükseldi.

norveç 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 6’ya yükseldi. belçika 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 14’e yükseldi. isveç 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 10’a yükseldi. kanada 4 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 9’e yükseldi. avustralya 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 6’ya yükseldi. endonezya 12 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 19’a yükseldi. lüksemburg 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 2’ye yükseldi. filipinler 3 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 17’ye yükseldi. ırak 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 12’ye yükseldi. cezayir 2 yeni ölüm ( 51 yaşında bir erkek) bildirdi ve ülkedeki sayı 7’ye yükseldi. arnavutluk 1 yeni ölüm (66 yaşında) bildirdi ve ülkedeki sayı 2’ye yükseldi. brezilya 2 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 3’e yükseldi.

portekiz 1 yeni ölüm bildirdi ve ülkedeki sayı 2’ye yükseldi. 73 yaşındaki antonio vieira monteiro, ispanya’nın en büyük bankası santander’in portekiz biriminin başkanıydı. italya gezisinden sonra karantinaya alınmıştı. geçen haftadan beri lizbon’da yoğun bir bakım ünitesindeydi.

pakistan (50 yaşında bir erkek), moldova (61 yaşında bir kadın), burkina faso ve bangladeş ilk ölüm vakalarını bildirdiler.

bugün dünya çapında salgın nedeniyle 944 yeni ölüm gerçekleşti. çin dışında ölenlerin sayısı 5.660’a yükselmiş oldu.

italya: 2.978
iran : 1.135
ispanya: 638
fransa : 264
amerika: 127
ingiltere: 104
güney kore : 84
hollanda: 58
isviçre: 33
japonya : 29
almanya: 28
endonezya: 19
filipinler : 17
belçika: 14
ırak: 12
san marino: 11
isveç: 10
kanada: 9
cezayir: 7
mısır: 6
norveç: 6
avusturalya: 6
yunanistan: 5
polonya: 5
hong kong : 4
danimarka: 4
avusturya: 4
lübnan: 4
hindistan: 3
brezilya : 3
arjantin: 2
irlanda: 2
bulgaristan: 2
polonya: 2
malezya: 2
fas: 2
ukrayna: 2
portekiz: 2
lüksemburg: 2
arnavutluk: 2
pakistan: 2
türkiye: 2
tayvan : 1
tayland: 1
panama: 1
azerbaycan: 1
guyana: 1
sudan: 1
ekvador: 1
slovenya: 1
macaristan: 1
bahreyn: 1
pakistan: 1
cayman adaları: 1
guatemala: 1
dominik cumhuriyeti: 1
martinik: 1
moldova: 1
burkina faso: 1
bangladeş: 1
diamond princess : 7

* türkiye 93 yeni vaka bildirdi ve toplam vaka sayısı 191’e yükseldi. bir kişi daha, 61 yaşında bir erkek hasta hayatını kaybetti.

* avusturya’da meydana gelen ölümlerden birinin böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı bulunan 28 yaşında bir türk kadın olduğu açıklandı.

* otobüsten indirilen yolcu hakkında yapılan açıklama

* içişleri bakanlığı “edirne ve kırklareli’nden yunanistan ile bulgaristan’a açılan kara ve demir hudut kapıları, bugün saat 00.00’dan itibaren giriş-çıkışlara kapatılacak.” diye duyurdu.

* türkiye eczacılar birliği, n95, ffp2 ve ffp3 maskelerin reçete karşılığında eczanelerden temin edilmesine karar verdi.

* izmir büyükşehir belediye başkanı esnaf kiracılardan alınacak kiraların 3 ay ertelendiğini duyurdu.

* vakko, ipekyol, mudo, faik sönmez, m&s, avva, roman, çift geyik karaca, twigy, desa, sportife, boyner, mavi, yargıcı, beymen 19 mart tarihi itibarıyla tüm türkiye’deki mağazalarını geçici olarak kapatacağını açıkladı.

* covıd-19, italya’da 17 mart itibariyle 2.629 sağlık çalışanını veya toplamın % 8.3’ünü (çin’deki yüzdenin iki katından fazla) enfekte etmiş bulunmakta. bergamo’da (lombardiya bölgesi), yaklaşık 600 aile doktorundan 118’i (% 20) enfekte olmuş durumda ve 65 yaşında bir doktor öldü. bugün 57 yaşında bir doktor öldü, lodi genel pratisyenleri federasyonu sekreteriydi. bir hafta önce de varese tabipler birliği başkanı olan 67 yaşındaki bir aile doktoru öldü.

* dünya sağlık örgütü, fransız yetkililerin antienflamatuar ilaçların virüsün etkilerini kötüleştirebileceği konusunda uyarıda bulunmalarından sonra covıd-19 semptomları olan kişilerin ibuprofen almaktan kaçınmasını önerdi. dünya sağlık örgütü ayrıca salgını atlatmış kişilerden, iyileştikten sonra da 2 hafta boyunca çevre ile temastan kaçınmalarını istedi. virüsü bulaştırmayı sürdürebilirlermiş.

* ingiltere’de önce virüs yayılsın bağışıklık gelişir politikasını benimseyen hükumet, baskılara dayanamadı ve okulları kapatma kararı aldı. marketlerin yağmalanmasının ardından, alışveriş büyük marketlerde karneye bağlandı. her reyondan en fazla 3 ürün alınabilecek.marketler çalışanlarının akan müşterilerle baş edebilmesi için et ve balık gibi bölümleri kapatıldı. çalışma saatleri de azaltıldı.

* ancak aziz patrick günü nedeniyle ingiltere’deki publarda bir araya gelen bazı akılsızlar hiçbir uyarıya kulak asmadan eğlendiler.

* fransa’nın ardından ispanya da özel hastaneleri kamulaştırdı. ispanya’da başbakan pedro sanchez’in idaresindeki hükumet, salgınla mücadele için özel kurumlar dahil tüm hastaneleri ve sağlık hizmeti veren kuruluşları devlet kontrolüne geçirme kararı aldı.

* abd başkanı donald trump, new york’a 1000 odalı hastane gemi göndereceğini açıkladı. 1.000 yataklı yüzen hastane gemisi us comfort, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere new york limanına gönderildi. ” kendimi bir savaş zamanı başkanı gibi hissediyorum.” diyen trump ” virüs çok vahşice yayılıyor. çok çok bulaşıcı bir virüs. covid-19’a çin virüsü demem hiç de ırkçı değil. çünkü çin’den geldi.” diyerek sözlerini savundu.

* avustralya hükumeti, olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. tüm uluslararası seyahatlere karşı uyarılarda bulundu ve 100’den fazla kişiyle zorunlu olmayan toplantıları yasakladı.

* kuzey makedonya’da olağanüstü hal ilan edildi.

* pakistan cumhurbaşkanı arif alvi’ye yapılan coronavirüs testinin negatif çıktığı bildirildi.

* ukrayna parlamentosu milletvekili sergey şahov’da virüs tespit edildi. ukrayna’da, karantinadan kaçan kişilere para cezası, virüsü başkalarına bulaştıran kişilere ise hapis cezası verilmesini öngören yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi.

* danimarka’da bir süpermarket, stokçuları durdurabilmek için bir şişe dezenfektan alana 5€, iki şişe alana 135€ şeklinde fiyat politikası uygulamaya başlayınca toplu alımların önüne geçmeyi başardı.

* brezilya devlet başkanı jair bolsonaro’nun ulusal güvenlik danışmanı augusto heleno’ya coronavirüsü teşhisi konuldu.

* norveç çalışma ve sosyal güvenlik bakanı røe ısaksen’in testi pozitif çıktı.

* 65. eurovision şarkı yarışması salgın nedeniyle iptal edildi. rotterdam yarışmaya 2021 yılında ev sahipliği yapacak.

* yeni zelanda futbol federasyonu, salgın nedeniyle birinci lig’i erken sonlandırdığını ve lider auckland city’yi şampiyon ilan ettiğini duyurdu.

* hollanda sağlık bakanı parlamentodaki coronavirüs konulu bir tartışma esnasında baygınlık geçirerek yere yığıldı.

* kırgızistan, salgın nedeniyle yabancıların ülkeye girişini yasakladı.

* almanya başbakanı angela merkel “ikinci dünya savaşı’ndan bu yana en büyük savaşımız coronavirüs salgınıdır.” açıklamasında bulundu. açıklamanın tamamını izlemek için almanya, salgınla mücadele için salonları, otelleri ve rehabilitasyon merkezlerini tedavi merkezlerine dönüştürecek. hastanelerin kapasiteleri 2 katına çıkarılacak.

* ispanya olimpiyat komitesi başkanı alejandro blanco “sporcularımız antrenman yapamıyor, düzenli çalışmaları aksamış durumda. olimpiyatların ertelenmesi gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

* portekiz hükumeti, işçileri desteklemek ve salgının etkilediği şirketlere likidite sağlamak için 9,2 milyar euro büyüklüğünde bir paket açıkladı.

* honda, amerika, kanada ve meksika’da bir düzine fabrikasını kapatma kararı aldı.

* la casa de papel dizisinde müfettiş raquel karakterini canlandıran ıtziar ıtuno, coronavirüse yakalandığını açıkladı.

* drake’in, virüs için pozitif çıkan kevin durant ile temasa geçmiş olduğu için kendini izole ettiği bildirildi.

* italya’da balkon konseri anlamlı

bugün itibariyle dünya genelinde görülen vaka sayısı 200.000 sınırını aşmış oldu. bildirilen 216.629 vakaya ulaştı.

* italya bugün rekor sayıda yeni vaka bildirdi. 4.207 yeni vakayla ülke genelindeki vaka sayısı 35.000’i aşmış oldu.

* iran’da 1.192 yeni vaka.

* ispanya’da 2.920 yeni vaka.

* almanya’da 2.789 yeni vaka. böylece almanya’daki vaka sayısı 10.000 i aşmış oldu.

* fransa’da 1.404 yeni vaka. böylece fransa vaka sayısında g.kore’yi geçmiş oldu.

* güney kore’de 93 yeni vaka.

* amerika’da 1.608 yeni vaka.

* isviçre’de 334 yeni vaka.

* ingiltere’de 676 yeni vaka.

* hollanda’da 346 yeni vaka.

* avusturya’da 314 yeni vaka.

* norveç ve isveç’te 96 yeni vaka.

* belçika’da 243 yeni vaka.

* danimarka’da 80 yeni vaka. böylelikle ülkedeki vaka sayısı 1.000 i aşmış oldu.

* malezya’da 117 yeni vaka.

* portekiz’de 194 yeni vaka.

* avustralya’da 110 yeni vaka.

* israil’de 96 yeni vaka.

* çekya’da 88 yeni vaka.

* suudi arabistyan’da 67 yeni vaka.

* lüksemburg 63 yeni vaka.

* pakistan 60 yeni vaka.

* endonezya 55 yeni vaka.

* kanada 50 yeni vaka.

* polonya 49 yeni vaka.

* singapur 47 yeni vaka.

* ekvator 44 yeni vaka.

* romanya 43 yeni vaka.

* brezilya 41 yeni vaka.

* finlandiya, şili 37 yeni vaka.

* tayland 35 yeni vaka.

* estonya, rusya 33 yeni vaka.

* ermenistan 32 yeni vaka.

* yunanistan, güney afrika 31 yeni vaka.

* peru 28 yeni vaka.

* hindistan 25 yeni vaka.

* tayvan 23 yeni vaka.

* japonya’da 21 yeni vaka.

* kosta rika 19 yeni vaka.

* hırvatistan 18 yeni vaka.

* sırbistan, panama 17 yeni vaka.

* filipinler, belarus 15 yeni vaka.

* bahreyn 14 yeni vaka.

* hong kong 13 yeni vaka.

* kuveyt, cezayir, brunei 12 yeni vaka.

* slovenya, meksika, letonya, faroe adaları 11 yeni vaka.

* katar, ırak, malta 10 yeni vaka.

* lübnan, vietnam, kıbrıs, senegal, lihtenştayn, guadeloupe 9 yeni vaka.

* slovakya, macaristan, ürdün 8 yeni vaka.

* sri lanka, litvanya, özbekistan 7 yeni vaka.

* umman, moldova 6 yeni vaka.

* fas, bosna hersek, burkina faso, nijerya 5 yeni vaka.

* arnavutluk, gürcistan, kamboçya, kuzey makedonya, martinik, macao, bangladeş, ruanda 4 yeni vaka.

* izlanda, kazakistan, venezuela, kamerun, küba, guam, kenya, kazakistan 3 yeni vaka.

çin dışında görülen vakaların toplam sayısı,

italya: 35.713
iran: 17.361
ispanya : 14.746
almanya : 12.156
fransa: 9.134
güney kore : 8.413
amerika: 8.019
isviçre: 3.076
ingiltere: 2.626
hollanda: 2.051
avusturya : 1.646
norveç : 1.567
belçika: 1.486
isveç: 1.292
danimarka: 1.057
japonya : 899
malezya: 790
kanada: 648
portekiz: 642
avustralya: 565
çekya: 522
katar: 452
israil : 433
yunanistan: 418
brezilya: 387
finlandiya: 359
singapur: 313
pakistan: 307
irlanda: 292
polonya: 287
slovenya: 286
romanya: 260
estonya: 258
bahreyn: 255
izlanda: 250
suudi arabistan: 238
şili: 238
endonezya: 227
tayland: 212
lüksemburg: 203
filipinler: 202
mısır: 196
türkiye: 191
hong kong: 181
hindistan : 168
ırak : 164
ekvator: 155
rusya: 147
peru: 145
kuveyt : 142
lübnan: 133
san marino: 119
güney afrika: 116
birleşik arap emirlikleri: 113
ermenistan: 110
slovakya: 105
tayvan: 100
meksika: 93
kolombiya: 93
bulgaristan: 92
sırbistan: 89
hırvatistan: 87
panama: 86
arjantin: 79
vietnam: 75
cezayir: 73
letonya: 71
kosta rika: 69
brunei: 68
arnavutluk: 59
macaristan: 58
güney ve kuzey kıbrıs: 58
faeroe adaları: 58
ürdün: 56
sri lanka: 51
belarus: 51
uruguay: 50
fas: 49
malta: 48
filistin: 44
andorra: 39
umman : 39
bosna hersek: 39
gürcistan: 38
kamboçya: 37
moldova: 36
senegal: 36
kazakistan: 36
venezuela: 36
kuzey makedonya: 35
azerbaycan: 34
litvanya: 33
tunus: 29
lihtenştayn: 28
guadeloupe: 27
afganistan: 22
dominik cumhuriyeti: 21
burkina faso: 20
yeni zelanda: 20
martinik: 19
özbekistan: 18
macau: 17
ukrayna: 14
maldivler: 13
jamaica: 13
bolivya : 12
fransız guyanası: 11
paraguay: 11
bangladeş: 10
kamerun: 10
monaco: 9

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak